WordPress’te Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur ? (Detaylı Anlatım)

0
143

Merhaba Blogsavar.net okuyucuları bu yazımızda WordPress altyapısını kullanan kullanıcılar için ads.txt dosyası nasıl oluşturulur? Faydaları nelerdir? konularından bahsedeceğiz .

Ads.txt Dosyasının Önemi Nedir?

Daha çok dijital reklamcılık sektöründe, reklam verenler ile yayıncıları korumak ve bir tür sahtekarlığı önlemek adına yapılan işlemin adıdır. Birçok reklam şirketi reklamı yayınlatan yayıncılara bu dosyanın oluşturulması adına başlangıçta bir öneri veya uyarıda bulunabilmektedir.

Web siteleri için dijital reklamcılık sektöründe en çok kullanılan reklam ağlarından biri olan AdSense, yayıncılar için başlangıçta bir uyarı faaliyetinde bulunmasa da kazancınızın artması halinde ilerleyen zamanlarda ”Kazançlarınız risk altında: Bir veya daha fazla sitenizde ads.txt dosyası bulunmuyor ” uyarısıyla sizi uyarabilmektedir. İşte biz bu yazımızda bu uyarıyı almadan veya aldıktan sonra neler yapmalısınız sorusunun cevabını sizlere vermiş olacağız.

WordPress’te Ads.txt Dosyası Oluşturma

Aslında daha önce Blogger kullanıcıları için Ads.txt dosyası nasıl oluşturulur ? sorusunun cevabını bir önceki yazımızda vermiştik. Bir Blogger kullanıcısı iseniz Ads.Txt Dosyası Nedir? Blogger’a Nasıl Eklenir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki WordPress kullanıcısı olan bir kullanıcı, bu işlemi nasıl yapar ? sorusuna gelirsek buyurun bu kısımdan sonra da o işlemleri anlatalım.

WordPress’te bu işlemi gerçekleştirmek için saatlerce uğraşmanıza gerek yok, basit bir eklenti ile bu işlemi dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Web sitenizde Ads.txt dosyasını oluşturmak için WordPress admin panelinizde yer alan Eklentiler > Yeni Ekle kısmından hareket ederek karşınıza çıkan arama kutusuna ”Ads.txt Manager” yazarak arama yapıyoruz. Aşağıdaki görselde yer alan eklentiyi Hemen Yükle diyerek etkinleştirme moduna alıyorsunuz.

Etkinleştirmeyi gerçekleştirdikten sonra admin panelinizin en alt sol kısmında yer alan Ayarlar bölümünden Ads.txt dosyasına gidiyorsunuz. Karşınıza aşağıdaki gibi boş bir alan çıkacaktır. B

Bu alana aşağıdaki kodu yapıştıracaksınız.Bu kod içerisinde yer alan pub ile başlayan yayıncı kimliği alanına Adsense tarafından size verilen yayıncı kimliğinizi girin. Ardından Save Changes butonuna tıklayarak işleminizi tamamlıyorsunuz.

Son olarak eğer sitenize reklamları yeni eklemişseniz, ileride bu uyarıyı almak istemiyorsanız yolun başındayken bu işlemi yapmanız faydanıza olacaktır. Faydalı olması dileğiyle, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here