WordPress Yazı İçi İlginizi Çekebilir Eklentisi

0
99

WordPress altyapısına sahip sitenizde yazınızı yayınladıktan sonra insanların bunu okumasını, okuduktan sonra yorumlarda bulunmasını isterseniz. Tüm bunları yaptıktan sonra ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalmasını, diğer yazılarınıza da göz gezdirmelerini istiyorsanız, bu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla tutacak bir eklentiden bahsedeceğiz. Hani bazı sitelere uğrar, o sitelerde yer alan bazı yönlendirmeler ilginizi çeker, sizlerde o ilgi çekici yönlendirmelere veya yazılara tıklayıp , diğer yazılara da göz gezdirirsiniz ya işte bizim anlatacağımız konuda tam bu doğrusu.

WordPress için eklenti dünyası diyebiliriz. Hemen her işinizi eklentilerle kolayca çözebiliyorsunuz. Inline Related Posts eklentisi de WordPress kullanıcıları için çözüm odaklı bir eklentidir. Ne işe yarar derseniz anlatalım.

Örneğin Google arama motorunda WordPress veya Blogger için temalar aradınız. Çıkan ilk sayfada Blogsavar sitemize denk geldiniz ve bir bakayım acaba neler var bu sayfada dediniz.

Arama kriterinize uyan konuyla ilgili temalara rastladınız. Sayfayı baştan aşağıya doğru kaydırdığınız da aşağıdaki görseldeki gibi bir yazı ile karşılaştınız . Neyse dediniz ben tüm sayfayı bitirim sonra dönerim diyerekten yazınızı okumaya devam ettiniz.

Gerçekten de sayfayı baştan aşağıya doğru bitirdiniz ve ortada iken rastladığınız yazı ilginizi çekmiş onuda okumak için o sayfaya yöneldiniz. Derken diğer sayfada da bu tarz bir yazıya denk gelerek o yazıyı da okumak istediniz.

Sonuç olarak sitenize bir yazınızı okumak için gelen kişiler, bu tarz bir yönlendirme yazısıyla birden çok yazınızı okumuş oldu. Bunun yanında sitenizde geçirilen zamanın süresini de uzatmış oldunuz.

Inline Related Posts Eklentisi Nasıl Kullanılır?

WordPress altyapılı sitenizin admin paneline giriş yaptıktan sonra sol kısımda yer alan menülerden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip ederek çıkan sayfadaki arama kutusuna Inline Related Posts yazınız.

Aşağıdaki görseldeki gibi bir eklenti ile karşılaşırsanız Hemen Yükle deyip etkinleştirin.

Eklentinizi sol kısımda yer alan Ayarlar kısmından veya mevcut yüklü eklentilerden seçerek ayarlarını dakikalar içerisinde aktif hale getirebilirsiniz.

Inline Related Posts Eklenti Ayarları

Active? : Burada yer alan kutucuğu işaretleyerek aktif hale getirin.

Related text or Call-To-Action : Buraya isterseniz görselde yazıldığı gibi İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ! veya BUNU OKUMALISIN ! gibi uyarı yazısı yazabilirsiniz.

Theme : Burada yer alan seçeneklerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yazınızı kutu şeklinde veya bizim yaptığımız gibi Şok (Shock) yazısı şeklinde gösterebilirsiniz.

Initial opacity : Yazınızın opaklık derecesini dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Diğer ayarları varsayılan şeklinde bırakabilirsiniz. Bunun yanında slogan, başlık ve arkaplan renk ayarlarını sitenizin temasına uygun bir şekilde yapabilirsiniz.

Burada verilen ayarları varsayılan olarak bırakabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ayarlar arasında Engine Settings kısmında verilen talimatlardan Link “rel” attribute ve Link “target” attribut ayarlarının hangisi olacağına kendiniz karar verebilirsiniz.

Ayrıca kaç kelimeden sonra kutunun çıkmasını istiyorsanız bunu da ayarlayabilirsiniz. Makale kelime sayınız çok fazla değilse makul bir sayıdan sonra çıkmasını isteyebilirsiniz. Biz 250 kelimeden sonra çıkmasını istedik o nedenle 250 rakamını yazdık.

İşlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yaptıktan sonra en altta yer alan Save kısmına tıklayarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Anlatacaklarımız bu kadar, bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here