WordPress Video Ekleme: WP Siteye Video Nasıl Eklenir?

0
157

Paylaşacağım içeriğin içerisinde video veya videolar olması gerekiyor , bunu içeriğimin içerisinde nasıl paylaşmalıyım diyenlerdenseniz ! Tam da doğru yerdesiniz diyebilirim. Bizler bu yazımızda WordPress kullanıcılarının özellikle zorlandıkları konular arasında yer alan video paylaşımına değineceğiz. WordPress sitenize, video yüklemenin birkaç yolunu sizlere anlatacağız. Dilerseniz detaylı bir şekilde anlatacağımız video paylaşma konumuza geçelim.

Video Sitelerinden WordPress’e Video Ekleme

Video paylaşım siteleri arasında popüler olan ve geniş bir kitleye sahip olan video paylaşım sitesi Youtube, en çok tercih edilen siteler arasında yer almaktadır. WordPress kullanıcıları en çok Youtube üzerinden yayınlanan videoları sitelerinde paylaşmaktadırlar. Hal böyle olunca bizler de konumuzu daha çok Youtube üzerinden anlatacağız.

Örneğin Youtube üzerinden yayınlanan bir videoyu paylaşımınız içerisinde paylaşmaya karar verdiniz . Yapmanız gereken tarayıcı üzerinde yer alan kısa linki kopyalayıp, WordPress yazı editörünüz de yer alan görsel editöre yapıştırmak olacaktır.

Yazı editörünüz de yer alan görsel editör (düzenleyici) kısmına URL’yi yapıştırdıktan sonra videonun görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır. Burada videonun herhangi bir ayarıyla oynamanıza gerek yoktur. Video pc, tablet veya mobilden girişler için otomatik olarak bir görünüm sağlar.

Youtube üzerinden paylaşılan videoların embed kodları ile paylaşılmasına sıcak bakmıyoruz. Nedenine gelirsek eğer, yukarı da paylaştığımız kısa kod URL biçimindeki videolar gibi uyumlu bir şekilde videoların çalışmadığını görmekteyiz. Bu nedenle ilk yoldan size anlattığımız şekliyle videoların paylaşılmasına özen gösterirseniz, sizler için daha avantajlı olacaktır.

WordPress, aşağıdaki video kanallarından sitenize otomatik olarak video yerleştirmenize izin vermektedir. Burada yer alan video izleme kanallarından (Özellikle Facebook, Instagram, DailyMotion) sitenize video eklemek isterseniz, yukarıda Youtube için anlattıklarımızı aynı şekilde buradaki siteler içinde uygularsanız, başarılı bir şekilde video ekleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Animoto

Blip Cloudup

CollegeHumor

DailyMotion

Facebook

Flickr

FunnyOrDie.com

Hulu

SoundCloud

Spotify

VideoPress

Vimeo

TED

Speaker Deck

Imgur

Instagram

Issuu

Kickstarter

Cloudup

CollegeHumor

DailyMotion

FacebookVine

Tumblr

WordPress.tv

Flickr

FunnyOrDie.com

Hulu

Imgur

Instagram

Issuu

Kickstarter

Meetup.com

Twitter

YouTube

Mixcloud

Photobucket

PollDaddy

Reddit

ReverbNation

Scribd

SlideShare

SmugMug

Eklenti İle WordPress’e Video Yükleme ve Ekleme

WordPress’e video eklemenin ikinci bir yolu ise eklenti kullanmaktır. WordPress’te ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz video paylaşım eklentilerinden biri FV Flowplayer Video Player eklentisidir. WP admin panelinizin sol menüsünde yer alan Eklentiler > Yeni Ekle kısımlarından hareketle çıkan arama sayfasına FV Flowplayer Video Player adını yazdığınızda karşınıza aşağıdaki görselde belirttiğimiz eklenti çıkacaktır. Hemen Yükle sekmesinden eklentiyi etkinleştirme moduna alın. Eklenti otomatik olarak yazı editörünüz de görünecektir.

Video eklemek istediğiniz de editörünüz de yer alan FV Player uygulamasına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi dolduracağınız bir alan çıkacaktır. Burada videonuzu yükleyebilir, boyutlarını girebilir hatta isim de verebilirsiniz.

Bu yollardan başka, yerel sunucunuzdan sitenize video yükleyebilirsiniz. Ortam > Yeni Ekle yolunu kullanarak videolarınızı yükleyebilirsiniz. Yine FTP aracılığıyla sitenize videolar yükleyebilirsiniz . Anlattığımız ilk iki yol size en doğru sonuçları verecektir. Bu yolları kullanmanızı tavsiye ederiz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here