WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

0
101

Web sitenizin popülaritesini artırmak, kullanıcılara rahat bir site konforu yaşatmak için sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını istemez misiniz? Bu soruya çoğu web site kullanıcısı emin olun Hayır demeyecektir. Çünkü biz dahil bir web sitesine giriş yaptığımız da ağır modda çalışan bir yapıda ise siteyi hemen terk etme eğilimine gireriz. Peki sitemizin daha hızlı ve çalışır vaziyette olmasını nasıl sağlarız? Eğer bir WordPress kullanıcısı iseniz hızlandırma işlerini basit bir eklenti rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri Ne İşe Yarar?

WordPress site hızlandırma eklentileri, kullanıcılarınıza site konforu yaşatmanız için belleğinizde yer alan işlevsiz dosyaları temizleyerek sitenizin hafiflemesini sağlar. PC / Tablet / Mobil üçlüsünden giriş yapan kullanıcılara , sorunsuz bir şekilde sitenize giriş yapmalarına olanaklar tanır.

Ağır, tembel yüklenen bir site yerine hafif, kullanıcıları rahatsız etmeyen ve çabuk yüklenebilen bir web sitesine sahip olursunuz. Bu şekilde konforlu girişlerin sağlanması durumunda sitenizin trafiğinde de gözle görülebilecek değişimler yaşanacaktır.

En İyi WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

WP Super Cache

Bu eklenti, dinamik WordPress blogunuzdan statik HTML dosyaları oluşturur. Bir html dosyası oluşturulduktan sonra, web sunucunuz nispeten daha ağır olan WordPress PHP betiklerini işlemek yerine bu dosyaya hizmet edecektir.

Eklenti önbelleklenmiş dosyaları 3 şekilde sunar (hıza göre sıralanır):

Uzman Seçeneği: En hızlı yöntem, “Supercached” statik html dosyalarını sunmak için Apache mod_rewrite (veya web sunucunuzun desteklediği benzer modüller) kullanmaktır. Bu tamamen PHP’yi atlar ve son derece hızlıdır. Sunucunuzda bir trafik sıkışıklığı olması durumunda , istekler “daha ​​hafif” olduğu için baş etme olasılığı daha yüksektir. Bu, Apache mod_rewrite modülünü (muhtemelen özel izinleriniz varsa yüklenir) kurulmasını ve riskli olanı en aza indirmek adına çalışmalar sergiler.Basit Yöntem Seçeneği : Supercached statik dosyalar PHP tarafından sunulabilir ve bu eklentiyi kullanmanın önerilen yoludur. Eklenti eğer varsa ve “modeleştirilmiş” bir dosyaya sahip olacak ve neredeyse mod_rewrite yöntemi kadar hızlı olacaktır. .Htaccess dosyasının değiştirilmesi gerekmediğinden yapılandırılması daha kolaydır. Özel bir kalıcı bağlantıya hala ihtiyacınız var. Bu önbelleğe alma modunda sayfanızın bölümlerini dinamik tutabilirsiniz.

WP Önbellek Seçeneği: En esnek önbellekleme yöntemi ve biraz daha yavaş. WP-Önbellek yöntemi ayrıca, üstbellekleme devre dışı bırakıldığında ziyaretleri bilinmeyen kullanıcılar tarafından önbelleğe alır.

Bu modda sayfanıza dinamik bölümler de ekleyebilirsiniz. Bu mod her zaman etkindir, ancak bilinen kullanıcılar için önbelleğe almayı, parametreleri olan URL’leri veya yayınları ayrı ayrı devre dışı bırakabilirsiniz. Yalnızca WP-Cache önbelleğe alma özelliğini kullanmak istiyorsanız, wp-config.php dosyanızdaki “DISABLE_SUPERCACHE” sabitini 1 olarak ayarlayın.

WP Super Cache eklentisi 2+ milyon etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

W3 Total Cache

W3 Total Cache, web sitenizin performansını artırarak, içerik dağıtım ağı (CDN) entegrasyonu ve en iyi uygulamalar gibi özelliklerle yükleme sürelerini azaltarak sitenizin SEO ve kullanıcı deneyimini geliştirir.

Popüler eklentiler arasında yer alan W3 Total Cache, 1+ milyon etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Autoptimize

Autoptimize, sitenizi optimize etmeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Komut dosyalarını ve stilleri toplayabilir, küçültebilir ve önbelleğe alabilirsiniz. Sayfa başına CSS’yi varsayılan olarak enjekte edebilir, ancak aynı zamanda kritik CSS’yi satır içi tutabilir ve toplam CSS’yi erteleyebilir, komut dosyalarını altbilgiye taşıyabilir ve HTML’yi küçümseyebilirsiniz.

Yani web sitenizi en iyi duruma getirebilir (ve hatta WebP’ye dönüştürebilirsiniz) ve tembel yüklenen görüntüler, Google Fonts’ı optimize edebilir, toplu olmayan JavaScript’i eşleştirebilir, WordPress core emoji paketini kaldırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu nedenle, zaten HTTP / 2’deyken bile sitenizin performansını artırabilirsiniz.

Autoptimize eklentisi, 1+ milyon etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

WP Fastest Cache

Eklenti, dinamik olan wp blog’u static html dosya haline çevirir. Bir sayfa oluşturulurken php mve mysql kullanılır. Bu yüzden RAM ve CPU kullanımı yükselir. Eğer sayfaya çok ziyaretçi gelirse RAM ve CPU kullanımı çok yükselir ve bu yüzden sayfa yavaş oluşturulur. Bu durumda sayfayı tekrar tekrar oluşturmamak için bir cache eklentisine ihtiyacınız var. Cache sistemi statik html dosya oluşturur ve kaydeder. Sonraki kullanıcılar direk statik html dosyaya ulaşır.

Eklentinin kurulumu oldukça kolaydır. htaccess dosyasını değiştirmenize gerek yok çünkü otomatik olarak değiştirilir.

Emre Vona tarafından geliştirilen WP Fastest Cache eklentisini 1+ milyon etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tercih etmiştir.

WP-Optimize

WP Optimize, WordPress veritabanınızı maksimum verimle çalışarak en iyi şekilde temizlemek için kullanılabilecek eklentilerden biridir. WP Optimize eklentisi, 800.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

LiteSpeed Cache

WordPress için LiteSpeed Cache (LSCWP), özel bir sunucu düzeyinde önbellek ve optimizasyon özelliklerini içeren hepsi bir arada bir site hızlandırma eklentisidir. LiteSpeed Cache, WordPress Multisite’ı destekler ve WooCommerce, bbPress ve Yoast SEO dahil olmak üzere çoğu popüler eklentiyle uyumludur.LiteSpeed Cache eklentisi, 600.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Yukarıda popüler olan ve çoğu WordPress kullanıcısı tarafından kullanılan eklentileri sizlere sunmaya çalıştık. Bunlara ek olarak WP Super Minify ve Hyper Cache eklentilerine de göz atabilirsiniz.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here