WordPress İçindekiler Tablosu Ekleme – Table of Contents Plus Eklentisi

0
167

WordPress İçindekiler Tablosu Ekleme – Table of Contents Plus Eklentisi

Bir önceki konumuzda da değindiğimiz, aslında her web sitesinde olması gereken bir eklenti olan içindekiler tablosu bir web sitesi için birçok avantaj sağlamaktadır. Sitenizi ziyaret eden ve makalelerinizi okumaya başlayan ziyaretçileriniz için bir yazı haritası hazırlamak istemez misiniz ? Cevabınız evet ise buyurun yazımızın detaylarına geçelim.

İçindekiler Tablosu Ne İşe Yarar?

Hazırlamış olduğunuz içeriklerin kullanıcı dostu olması veya okuyuculara daha profesyonel bir görüntü kazandırmak adına okuyucular için avantajlar sağlayacak olan bir içerik tablosunun hazırlanması makalelerinizin daha fazla okunmasına katkı sağlayacaktır.

Uzun makaleler yazan biriyseniz içerik tablosunun oluşturulması sizler için avantajlar sağlayabilir. Genellikle aciliyeti olmayan durumlarda okuyucular çok fazla uzun makaleleri tercih etmezler. Bu tarz uzun makalelerde site içerisinde okuyucunun gezinmesini sağlayacak veya konu hakkında ön fikir verecek başlıkların bir arada derlendiği bir tablonun varlığı, okuyucuyunun o yazıda tutulmasını sağlayacaktır.

İçindekiler Tablosunun SEO Açısından Bir Avantajı Olur Mu?

Sitenizde yapacağınız her özenli davranış siteniz için avantajlar sağlayacaktır. Özellikle bu tarz eklentilerin yüklenmesi ve işlerlik kazanması esnasında, eklentiyi sitelerine kuran kişilerin kafalarında acaba SEO’ya aykırı bir hareket olur mu ? Sitemiz açısından bir dezavantajı olur mu? Gibi endişeleri olabilmektedir. SEO açısından herhangi bir dezavantajı yok, aksine sitenizi derli toplu gösteren bir duruşu nedeniyle SEO’nuza katkısı olacaktır.

Table of Contents Plus Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Sitenizin WordPress admin paneline giriş yapın. Sol kısımda yer Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip ederek yeni açılan sayfaya gidin. Sağ tarafta yer alan arama kutusuna ” Table of Contents Plus ‘‘ yazın. Aşağıdaki görseldeki gibi çıkan eklentiyi Hemen Yükle diyerek etkinleştirin.

Bundan sonra yapacağınız işlemlerden biri https://tr.wordpress.org/plugins/table-of-contents-plus/ adresinden eklentinin zip dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz. Bu dosyayı da Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle yollarını takip ederek sitenize yükleyin. FTP aracılığıyla da bu dosyayı sisteminize yükleyebilirsiniz. Table of Contents Plus Eklenti Ayarlarının Yapılması

Ayarları örnek olması adına bizler kendimize göre düzenledik. Dilerseniz burada yer alan ayarları baz alarak gösterildiği şekliyle bırakırabilir, dilerseniz de sitenizde yer alan içeriğe göre ilk sayfada yer alan ana seçenekleri kendinize göre yeniden düzenlersiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar arasında gelişmiş ayarlar ile site haritası bölümünde yer alan ayarların güncellenmesi olacaktır.

Table of Contents Plus Gelişmiş Ayarlar

Table of Contents Plus Site Haritası Ayarları

İçindekiler tablosunu kullanmak istiyorsanız, makalenizin veya özel yazılarınızın içerisine toc kısa kodunu eklemeniz işinizi çözecektir.

“WordPress İçindekiler Tablosu Ekleme – Table of Contents Plus Eklentisi” üzerine 2 yorum

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here