WordPress İçin En İyi Yazı Tipi Eklentileri

0
81

Bir web sitesinin birçok tamamlayıcı unsuru vardır. Bu tamamlayıcı unsurlar arasında birçok özelliği sayabiliriz. Bu özelliklerden biri de sitenizde paylaşmış olduğunuz içeriklerin yazı boyutları, fontları ve etkileyici görüntüsüdür.

Öyle ya sitenize eklemiş olduğunuz içeriklerin öyle basitçe, özentisiz bir şekilde eklenmiş olması veya sitenizi ziyaret edecek olan kişileri hesaba almadan işler yapmanız hem sizin hem de sitenizin değer kaybına uğramasına neden olacaktır.

Paylaşmış olduğunuz içeriklerin okunabilirliğini artırmak, kullanıcıların sitenizde geçirecekleri zamanın süresini artırmak için öncelikle içeriğinize yönelik bir yazı planı devreye koymanız gerekmektedir. Nasıl yani ?dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl ki bir sitenize yüklemiş olduğunuz makalelerin bir sıralaması, bir kurgusu varsa , aynı makalelerin bir de yazı tipi kurgusunu yapmalısınız.

Yazıyı yayınlamadan evvel kendinizi kullanıcının yerine koyarak veya yakın bir arkadaşınıza taslak halinde hazırlamış olduğunuz yazıyı okuyun veya okutun. Okuduktan sonra yazınızda kullanıcının rahatsız olabileceği bir durum var mı yok mu bunu analiz edin. Burada gerek yazının boyutu, gerekse kullanıcının içeriğinizi okurken sıkıntı yaşamadan yoluna devam edeceğine inanıyorsanız yazınızı yayınlatabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Bir Yazı Tipi Boyutu Nasıl Olmalı?

Sitenize giriş yapmış bir kullanıcı için gözü yormayacak, kişinin burada kalma süresini artıracak bir yazı tipi her zaman için idealdir. Bunu sağlamak için öncelikle yazınızın boyutlarını, fontlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz temanın özelliğine bağlı olarak da yazı tipi boyutları değişmektedir. Temaların hazır sunmuş olduğu yazı tip boyutları kimi zaman ihtiyacınızı karşılarken, kimi zamanda çok küçük olan yazı fontlarının düzeltilmesine ihtiyaç duyulur.

Bunun yanında sizlerin müdahalede bulunması gereken noktalar vardır. İçerik yüklenmesi sırasında yazı tiplerini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için birçok yöntem kullanılır. O yöntemlerden biri de eklenti kullanılmasıdır. Bizler bu yazımızda WordPress kullanıcıları için web tasarımının bir parçası olan ve aslında siteye ahenklik kazandıran yazı tipi eklentilerinden bahsedeceğiz.

WordPress Yazı Tipi Eklentileri

TinyMCE Advanced

WordPress yeni yazı editörü ile birebir uyumlu çalışan bu yazı tipi eklentisi, kullanıcıya iyi bir deneyim kazandırıyor. Kullanımında sıkıntı yaşamayacağınız TinyyMCE Advanced tipografi eklentisi , 2+ milyon etkin kurulum ile tercih edilenler arasında iyi bir yerde duruyor. Sizlerde bu yazı tipi eklentisinden dileğiniz şekilde yararlanabilirsiniz.

Easy Google Fonts

Herhangi bir kodlamaya gerek duymadan, rahatça kullanabileceğiniz Easy Google Fonts eklentisi kullanıcılar için birçok avantajı beraberinde getiriyor. 300.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları için tercih edilebilecek tipografi eklentilerinden biri olarak gösterebiliriz.

Colorful Text Widget

Colorfoul Text Widget , yazı fontlarınız için alternatif tipografi eklentilerinden biridir. Kullanmanızda bir sakınca yoktur. Başlık, arka plan ve metin renklerini bu eklenti ile dileğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. 2.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Accessibility Widget

Accessibility Widget, alternatif tipografi eklentileri arasında yer alır. 2.000+ etkin kurulum WordPress kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır.

Page Title Splitter

İçeriklerinde uzun başlıklar kullanan kullanıcılar için önerebileceğimiz eklentiler arasında yer alan Page Title Splitter, uzun başlıklarınızın bölünmesini sağlıyor. Masaüstü ve mobil görünümde kullanıcılar için yazınızın okunabilirliğini artırırken, sizin de uzun başlıkları kullanmanızı sağlar.

Zeno Font Resizer

Bu eklenti, sitenizi ziyaret edenlere metninizin yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneği sunmanıza izin verir. Böylece kullanıcı dilediği şekilde yazının fontunun ayarlanmasına karar verir. WordPress kullanıcıları için yararlı bir eklentidir. 4.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Google Fonts for WordPress

Google Fonts for WordPress, 877 adet birbirinden farklı font seçeneği sunmaktadır. Bu eklentiyi kullanarak yazınızda dileğiniz fontu kullanabilirsiniz. 50.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Simple Pull Quote

Simple Pull Quote tipografi eklentisi WordPress’in metin editörüyle uyumlu bir şekilde çalışır. Kullanıcıların ilgisini çekecek alıntılar kullanmak istiyorsanız bu eklenti işinizi görecektir. Yazınızın herhangi bir alanında kullanıcının ilgisini çekecek alıntılar kullanarak , kullanıcının sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

WP Google Fonts

Google tarafından önerilen yazı fontlarını içerisinde barındıran Wp Google Fonts eklentisi yazı editörünüzle birebir uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Dileğiniz şekilde yazı fontları üzerinde oynama yapabilirsiniz. 100.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

Typekit Fonts for WordPress

Typekit Fonts for WordPress yazı tipi eklentisi, rahatlıkla kullanabileceğiniz tipografi eklentilerinden biridir. Sınırlı süre için kullanım izni veren eklenti, üyelikle bu eklentiyi etkinleştirmenize olanak sağlıyor. 30.000+ etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilmiştir.

WordPress’in eklenti deposunda onlarca tipografi eklentisi var. Yukarıda sizlere önerdiğimiz eklentiler işinizi görecektir. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar arasında ; eklentilerin şu anki WordPress sürümünüz ile uyumlu olup olmadığı, bir de son güncellemesini ne zaman yaptığıdır.

Eklentilerin kurulumunda şöyle bir uyarı alırsınız ; Uyarı: Bu eklenti şu anki WordPress sürümünüz ile test edilmedi.

Çoğu kişi tarafından kullanılmayan, güncelliğini yitirmiş eklentilerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Ayrıca eklenti kurulumu ile ilgili herhangi bir bilginiz yoksa aşağıdaki linkimizden yararlanarak WordPress’te bir eklenti kurulumu nasıl gerçekleşir detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here