WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

0
155

WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress tabanlı sitenizi kurduktan sonra , siteniz için gerekli olan araçları , eklentileri yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem site kurulumundan sonraki ikinci aşamayı ifade eder. Bu yazımız da site kurulumundan sonra yapılacak olan ve aslında bundan sonraki hayatınızda siteniz ile haşır neşir olmanızı sağlayan eklentilerin ne şekilde sitenize yüklendiği konusunu ele alacağız.

WordPress altyapısına sahip sitenizi kurduktan sonra, asıl işiniz sitenizi toparlayacak ve sitenize yeni bir görüntü kazandıracak olan eklentilerin sitenize yüklenmesi olacaktır. Bunu nasıl yaparım ? Eklenti kurulumu uzun sürer mi soracak olursanız panik yapmayın derim. Çünkü WordPress’te işler öyle diğer platformlarda olduğu kadar ağır işlemez. Yani eklentilerin yüklenmesi sırasında çok fazla zaman kaybetmezsiniz.

Eklentiler sayesinde siteniz canlı bir görünüm kazanacaktır. Bir WordPress sitesi için gerekli olan tüm donanımlar bu eklentiler sayesinde karşılanmaktadır. WordPress öyle bir dünya ki bu dünyanın içerisinde onlarca farklı alanlara hizmet eden eklentiler mevcuttur. Kimi zaman bir eklenti ile ziyaretçilerinizi karşılarsınız, kimi zaman sitenizde göstermek istediğiniz reklamlar için bir alan kazanmış olursunuz.

Bizler bu yazımız da WordPress eklenti kurulum işlemlerini iki farklı yoldan anlatmaya çalıştık. Kimi eklentilerin kurulum işlemleri için .zip dosyası adı altında indirilip, içerisinde yer alan tüm dosyalarıyla birlikte yüklenmesi gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir kurulum aşamasının anlatılmasının doğru olacağını düşünüyoruz.

WordPress Eklentileri Dizininden Arama Yaparak Eklenti Yükleme

WordPress’te eklenti yüklemenin en basit yolu, kendi içerisinde yer alan eklenti dizininden arama yoluyla eklentilerin yüklenmesi olacaktır. İlk olarak WordPress yönetici paneline giriş yapmanız gerekiyor. Ardından sol menüde yer alan Eklentiler > Yeni ekle sekmesini takip ederek açılan sayfaya gidin. Aşağıda yer alan görselde belirtildiği üzere, bizler bir örneğini göstermeye çalıştık. Sizlerde arama kutusuna size gerekli olan eklentinin adını yazarak arama yapabilirsiniz.

Yukarıda örneğini verdiğimiz gibi , sizlerde siteniz için gerekli olan eklentileri anahtar kelimelerle veya aynı isimle arama yaparak tarama işleminizi başlatabilirsiniz. Açılan sayfada çıkan eklentilerden biri, sizin aradığınız eklenti ile uyuşuyorsa o eklentiyi Hemen Yükle butonuna tıklayarak etkinleştirebilirsiniz. Örnek olarak biz WordPress altyapısına sahip siteler için önemli bir eklenti olan Jetpack eklentisini arama kutusuna yazarak taramasını yaptık.

Çıkan sayfada istediğimiz Jetpack eklentisini Hemen Yükle butonuna tıklayarak etkinleştirme yoluna gittik. Eklentileri etkinleştirdikten sonra eklentilerin gerekli ayarlarını yapmanız gerekiyor. Tabi her aradığınız eklenti ilk sırada çıkmayabilir veya farklı isimlerle tekrardan güncellenmiş olabilir. Bu nedenle aradığınız eklentiyi iyi tanımanız gerekiyor veya aramalarda en fazla tercih edilen eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor. Birinci yoldan anlattığımız eklenti yüklemenin işlemleri bu kadar. Sıradaki kurulum şeklini sizlere anlatmaya çalışalım.

Dosya Yükleme İle WordPress Eklenti Kurulumu

Bu ikinci işlemde eklentilerin yüklenmesi manuel olarak yapılmaktadır. Siteniz için gerekli olan eklentilerin arama sonucunda bulunmaması veya eklentilerin yüklenmesi sırasında oluşan hataların varlığı, ister istemez başka yollardan bu eklentilerin yüklenmesine neden olmaktadır. Bir başka neden ise satın almış olduğunuz eklentilerin tüm sonuçlarıyla birlikte WordPress’e yüklenmesini gerektirecek bir durumun ortaya çıkması örnek olarak verilebilir.

WordPress yönetici paneline giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan Eklentiler > Yeni ekle sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Yukarıda yönlendirmiş olduğumuz sayfaya tekrar uğradınız fakat bu kez arama yoluyla değil eklenti yükleyerek bu işlemi yapacaksınız. Sol üst kısımda yer alan Eklenti Yükle sekmesinden yararlanarak eklenti kurulumunu gerçekleştireceksiniz.

Eklenti Yükle butonuna tıkladıktan sonra eklentinin veya dosyanın yükleneceği bir alan karşınıza çıkacaktır. Sizlere gerekli olan eklenti dosyalarını WordPress.org veya diğer sitelerden bulabilirsiniz. Daha önce indirmiş olduğunuz eklentinin .zip dosyasını , tamamını kapsayacak şekilde bu alana yüklemeniz gerekmektedir.

Hemen Yükle dedikten sonra işlem biraz zaman alabilir. İşlemin yüklenmesi sırasında bir problem çıkmasa, kısa bir süre sonra eklenti sitenize yüklenmiş olacaktır.

Anlatacaklarımız bu kadar, hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here