WordPress Derecelendirme Eklentisi: WP-PostRatings

0
182

Merhaba Blogsavar okuyucuları, bu makalemizde WordPress kullanıcıları için yararlı olabilecek bir eklentiden bahsedeceğiz. WordPress altyapısına sahip sitenizde yazmış olduğunuz içeriklere kullanıcıların bir puan vermesini ister miydiniz ? Cevabınız muhtemelen evet olacak . Öyleyse bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı web sitelerine giriş yaptığınızda herhangi bir yazının altında veya üstünde bir puanlama sisteminin var olduğunu görürsünüz. Bu nasıl olur acaba bizler de kullanabilir miyiz diye düşünenler olmuştur. Yıldız şeklinde o yazıyla ilgili bir değerlendirme yapılmasını sağlayan bu yapıyı, sizlerde anlatacağımız yolla rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Yazılarınızın altında, üstünde veya Google’da arama sonucunda içerik başlığınızın hemen yanında yıldızlardan oluşan bir derecelendirme sistemine şahit olabilirsiniz. Hemde sadece basit bir eklenti kurulumu ile … Dilerseniz çok fazla uzatmadan Derecelendirme sistemini aktifleştiren
WP-PostRatings eklentisinin kurulum aşamalarından bahsedelim.

WP-PostRatings Eklenti Kurulumu

Eklenti kurulumunu gerçekleştirmek için WordPress admin panelinin sol menüsünde yer alan Eklentiler > Yeni ekle sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza WordPress eklenti dizin sayfası çıkacak. Sağ kısımda yer alan arama kutusuna WP-PostRatings yazarak arama yapıyoruz. Genelde bu tarz eklentiler çoğu kullanıcı tarafından sıkça kullanıldığından ilk sırada yer alırlar.

Yapılan arama sonucu karşınıza çıkan eklentiyi Hemen Yükle bıtonuna basarak aktifleştirme moduna alıyoruz. Bu işlemden sonra eklentimizi etkinleştiriyoruz.

WP-PostRatings – Ratings Options Eklenti Ayarları

Şimdi eklentinin ayarları üzerinde biraz duralım. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress admin panelinde sol menüde aşağıya doğru geldiğimizde Ratings adında bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladığınızda eklentinin bir kaç ayarının olduğunu göreceksiniz.

Ratigs sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki görseldeki gibi 3 kısım karşımıza çıkacak. Bu kısımlardan ilki olan Ratings Options ayarlarına tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Burada yer ayarlardan;

Ratings Image : Derecelendirme resmini seçin. Hem Masaüstü hem de mobil cihazlardan girişte kullanıcılara kolaylık sağlaması açısında stars_crystal olan puanlama sistemini seçin.

Max Ratings : Maximum yapılacak derecelendirme sayısını belirtir. Tabloda da belirtildiği üzere 5 kalması ideal olandır.

Enable Google Rich Snippets? : Bu bölümü Yes olarak işaretlerseniz Google arama sonuçlarında içeriklerinizin yıldızlı puanlaması da çıkar. Bu nedenle Yes olarak işaretlemenizde bir sakınca yoktur.

Rating Image : Bu kısım derecelendirme alanlarını gösterir. Gelen ayarlarda Stars olarak belirtilse de siz bunu Türkçe hale getirerek Yıldız olarak yazabilirsiniz.

Show Loading Image With Text : Bu kısmı Yes olarak işaretleyebilirsiniz.

Show Fading In And Fading Out Of Ratings : Bu alanı da Yes (Evet) olarak işaretleyebilirsiniz.

Who Is Allowed To Rate? : Bu alanda yazılarınıza kimlerin oy vereceği ifade ediliyor. Tavsiye edilen Logged-in Users And Guests seçeneğinin işaretlenmesidir.

Ratings Logging Method : Burada tavsiye edilen seçenek ise : Logged By Cookie And IP ayarıdır.

WP-PostRatings Ratings Templates Ayarları

Şimdi eklentinin diğer bir ayarı olan Rating Templates ayarlarını yapalım. Burada eklentinin görünüm ayarlarını yapacağız. Sonuç olarak insanlar oy verirken, onlara teşekkür sunumu vs. yapılması kullanıcıların daha çok hoşuna gideceğinden bu ayarları da yapmanız faydalı olacaktır.

Ratings Templates ayarlarını açtığımızda karşımıza birden fazla kutucuk çıkacaktır.Bu kutucuklarda yer alan açıklamaları Türkçeleştirmek isterseniz aşağıda vereceğimiz kodları ve açıklamaları eklemeyi unutmayınız.

Ratings Templates ayarlarının bulunduğu sayfanın birinci kutucuğuna aşağıdaki kodu ve açıklamayı ekleyin.

%RATINGS_IMAGES_VOTE% <br /><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi <br />Ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong> <br /> Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

İkinci kutucuğa aşağıdaki kodu ve açıklamayı ekleyin.

%RATINGS_IMAGES% <br /><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi <br />Ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong> <br /><strong> Verdiğiniz oy için teşekkürler. </strong>

Dördüncü (4) kutucuğa aşağıdaki kodu ve açıklamayı ekleyin.

%RATINGS_IMAGES_VOTE% <br /> Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra Save Changes diyerek ayarları kaydediyoruz. Bundan sonra tek bir işlemimiz kaldı. İçerik puanlama eklentisini yazınızın neresinde görünmesini istiyorsanız o alana aşağıdaki kodları ekliyeceksiniz.

Bunun için WordPress admin panelinizden sol menüde yer alan Görünüm> Tema Düzenleyici sekmesinden temanızın HTML kısmına yönlendirileceksiniz. Burada sağ kısımda yer alan HTML dizinlerinden Single.php veya Single.post’u seçiyoruz.

Not: Herhangi bir sıkıntı oluşmaması adına Single.php veya Single.post’ta yer alan kodları öncelikle bir alana kopyalayın. Yani verilerinizi yedekleyin. Bir sıkıntı olması durumunda tekrardan eski verilerinizi yüklemeniz adına bu uyarıyı sizlere yapıyoruz.

Derecelendirme eklentisini yazımızın neresinde görünmesini istiyorsak, (örneğin; başlıktan önce, başlıktan sonra veya yazının sonunda gibi ) o alana aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz.

<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>

İşlemimiz burada bitti fakat derecelendirme eklentisinde bu haliyle yıldızlar alt alta olacak şekilde tasarlanmıştır. Yıldızların yan yana görünmesini istiyorsanız, bunun için aşağıdaki kodu CSS Stil sayfasına eklemeniz gerekmektedir.

Bunun içinde admin panelinin sol menüsünde yer alan Görünüm> CSS düzenle sekmesine tıklayın. Açılan sayfaya aşağıdaki kodları yapıştırın ve kaydedin.

/* Post Ratings */
.post-ratings IMG, .post-ratings-loading IMG, .post-ratings-image IMG {
display: inline;
}

Eklentimizin kurulum aşamasıyla birlikte tüm ayarlarını bitirmiş olduk. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here