WordPress Bildirim Eklentisi : Onesignal Kurulum ve Ayarları

0
234

Web sitenizde yayınladığınız haber, içerik ve ürünlerden sitenizi takip eden ziyaretçilerinizin haberdar olmasını ister misiniz? Muhtemelen büyük çoğunluğunuz bu soruyu evet ile sonuçlandıracaktır.

Bizler bu yazımızda özellikle WordPress altyapısını kullanan kullanıcılar için birçok sitede aktif olarak kullanılan ve ücretsiz bir şekilde hizmet veren Onesignal bildirim eklentisinin kurulumu üzerine konuşacağız.

Onesignal Nedir ?

Onesignal kısaca, web sitenize giriş yapan kullanıcılara veya sitenizi ziyaret eden kişilere izinleri dahilinde, sitenizde yayınladığınız güncel makale ve içeriklerinizin haberini yayan bir uygulamadır. Uygulama ücretli ve ücretsiz versiyonlarıyla kullanılabilir. Biz burada ücretsiz bir şekilde yararlanacağınız Onesignal kurulumunu anlatacağız.

Onesignal WordPress Kurulumu

WordPress sitenizde bildirim eklentisini aktif hale getirmeniz için iki aşamadan oluşan bir yöntemle çalışacaksınız. İlkinde Onesignal bildirim eklentisini sitenize yüklüyeceksiniz. İkincisinde ise Onesignal web sitesine giriş yapıp ihtiyaç duyulan bilgileri elde edeceksiniz.

Onesignal kurulumunu aşama aşama anlatacağız. Bunun için her bir aşamada ne varsa aynısını yapmaya çalışın ki bildirim eklentisi sağlıklı çalışsın.

1.ADIM

Öncelikle yapmanız gereken ilk adımlardan biri Onesignal bildirim eklentisini sitenize yükleyip etkinleştirmeniz gerekmektedir.. Bunun için WordPress admin panelinizin sol menüsünde yer alan Eklentiler sekmesinden Yeni Ekle sayfasına giderek OneSignal diye arama yapın. Aşağıdaki görseldeki gibi bir eklenti ile karşılaşırsanız onu Hemen Yükle diyerek etkinleştirme modunu aktif hale getirin.

2. ADIM

Web sitemizde Onesignal bildirim eklentisini etkinleştirdikten sonra şimdi de Onesignal sitesine gidip kaydolma etkinliğini gerçekleştireceğiz. Buradan eklentinin orjinal sitesine giderek kaydolma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Sağ kısımda yer alan Sign Up sekmesinden giriş yapıyoruz. Siteye üyelik için 4 farklı yoldan giriş yapabilirsiniz. E-posta yoluyla, Gmail (Google) hesabınızla, Github ve Facebook kullanıcı bilgilerinizle üye olabilirsiniz.

3.ADIMÜyelik işlemlerini tamamladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görselde görüldüğü gibi bir alan çıkacaktır. Sitenizde bildirimi etkinleştirmek için uygulamayı kurmamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle ADD APP yazan alanı tıklayın.

Karşınıza şu şekilde yeni bir uygulama alanı alanı çıkacak. APP NAME yazan kısıma bir isim vererek örneğin ABC BLOGU, ABC Sitesi gibi. Daha sonra aşağıdaki ADD APP kısmına tıklayarak sonraki aşamaya geçin.

Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Burada yer alan seçeneklerden Web Push penceresini işaretleyerek NEXT sekmesini tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi yeni bir alan çıkacak. Burada yer alan seçeneklerden WordPress Plugin or Website Builder ile hemen alt kısmında yer alan WordPress seçeneğini işaretliyoruz.

Başka bir sayfaya yönelmeden, bu seçeneklerin hemen altında karşımıza site bilgilerinin girileceği bir alan çıkacaktır. Burada yer alan Site adı, URL’si, sitenize ait logoyu buradan yükleyebilirsiniz. Diğer seçenekleri ise sitenizde bulunan özelliklere göre tamamlayıp, SAVE sekmesine tıklayın.

Daha sonra size APP ID ve API KEY adında iki anahtar kod verecek. Bu kodları bir kenara not ettikten sonra en altta yer alan Finish sekmesine tıklayın. Böylece Onesignal kurulumunu burada tamamlıyoruz.

WordPress OneSignal Ayarları

Daha önce bir kenara not ettiğimiz 2 anahtar kodunu şimdi sitemize giderek kullanacağız. WordPress admin paneline giriş yaptıktan sonra sol menüde alt kısımlarda yer alan Onesignal Push adındaki eklentiye tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Configuration adındaki sekmeye tıklayın. Burada bizden daha önce kaydetmiş olduğumuz APP ID ve API KEY bilgilerini isteyecekler. İstenilen alanları doldurduktan sonra en altta yer alan SAVE butonuna basın. Onesignal kurulumunu web sitemizde de gerçekleştirdik.

Şimdi aynı sayfada yer alan diğer Onesignal ayarlarını yapalım.Notification Settings

Use the post’s featured image for the notification icon : Bildirim simgesi için gönderinin öne çıkan resmini kullanın.

Use the post’s featured image for Chrome’s large notification image : Chrome’un büyük bildirim resmi için yayının öne çıkan resmini kullanın

Prompt Settings & Subscription Bell

Automatically prompt new site visitors to subscribe to push notifications : Yeni site ziyaretçilerinden push bildirimlerine abone olmalarını otomatik olarak isteyin .

Show the Slide Prompt before prompting users to subscribe : Kullanıcılardan abone olmalarını istemeden önce Slayt İstemini göster .

Enable the Subscription Bell: Abonelik Zilini Etkinleştir .

Show the Subscription Bell after users have subscribed : Kullanıcılar abone olduktan sonra Abonelik Zilini göster .

Show first-time site visitors an unread message icon : İlk defa siteyi ziyaret edenlere okunmamış bir mesaj simgesi göster .

Show the OneSignal logo on the Subscription Bell dialog : Abonelik Zili iletişim kutusundaki OneSignal logosunu göster.

Customize the Subscription Bell text : Abonelik zili metnini özelleştir.

Burada yer alan seçeneklerden hangisi size uyuyorsa o seçenekleri işaretleyin. Ayrıca abonelik zilinin rengini, büyüklüğünü, sitede hangi pozisyonda yer alacağını düzenleyebilirsiniz.

First-time visitor message (on Subscription Bell hover) : Siteye giren ziyaretçiye ilk gösterilecek mesaj.

Tip when unsubscribed : Abonelikten çıkıldığında gösterilecek mesaj.

Tip when subscribed : Abonelik halinde verilecek olan mesaj.

Tip when blocked : Bildirimler engellendiğinde gösterilecek yazı.


Message on subscribed : Abone olunduğunda gösterilen mesaj.


Message on re-subscribed (after first unsubscribing) : Abonelik iptalinden sonra tekrar abone olduğunda gösterilecek mesaj.


Message on unsubscribed : Abonelik iptalinde gösterilecek mesaj.


Main dialog title : Bildirim penceresi başlığı.


Main dialog subscribe button : Bildirim penceresi abone ol butonu yazısı.


Main dialog unsubscribe button : Bildirim penceresi abonelik iptal butonu yazısı.

Blocked dialog title : Bildirim penceresi engelleme başlığı.


Blocked dialog message : Engellenen bildirim mesajı içeriği.

Pop-Up Settings

Action Message : Eylem Mesajı ( Blogsavar.net Size Bildirim göndermek İstiyor vb.)

Auto Accept Title (Click Allow) : Otomatik kabul etme bildirim başlığı (İzin Ver gibi.)

Site Name : Site isminiz ya da site başlığınız.


Example Notification Title (Desktop) : Masaüstü için örnek bildirim başlığı.

Example Notification Message (Desktop) : Masaüstü için örnek bildirim mesajı.


Example Notification Title (Mobile) : Mobil cihazlardan girişler için örnek bildirim başlığı .

Example Notification Message (Mobile) : Mobil cihazlardan girişler için örnek bildirim mesajı .

Example Notification Caption : Örnek bildirim notu


Accept Button Text : Kabul Et butonu yazısı


Cancel Button Text : İptal veya Reddet butonu yazısı

Welcome Notification Settings

Send new users a welcome push notification after subscribing : Yeni ziyaretçilere abone olduktan sonra hoşgeldin bildirimi gönder.


Title : Hoşgeldin Bildirim başlığı.


Message : Hoşgeldin Bildirim mesajı.


URL : Site linkinizi yazın.

Kalan diğer ayarları da yaptıktan sonra (varsayılan olarak diğer ayarları bırakabilirsiniz.) en alt kısımda yer alan SAVE kısmına tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Yazı Editörü İle Bildirim Gönderme

Yeni bir içerik girişi sağladığınızda yazı editöründe sağ kısımda Onesignal Push Notifications eklentisinin aktif olduğunu göreceksiniz. Burada Onesignali işaretlediğiniz taktirde daha önce bildirimlere abone olan kullanıcılara yazınızın resmi ile birlikte bir bildirim gönderimi sağlanır. Amaç sizin yeni içeriğinizi kullanıcılara bildirmek ve tanıtımını yapmaktır.

Onesignal kurulum aşamaları ve ayarlarını sizlere elimizden geldiğince sade bir şekilde anlatmaya çalıştık . Bu anlatım WordPress kullanıcıları için yapıldı. Ama yine aynı yoldan diğer platformlar içinde bu uygulamayı aktif hale getirebilirsiniz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here