WordPress Autoptimize Eklentisi Kurulum ve Ayarları

0
180

Son zamanlarda sitenize girişte yavaşlamalar ve birtakım aksamalar meydana geliyor ve siz bu sıkıntıları nasıl giderebileceğinizi bilmiyorsanız, aradığınız çözüm yolu için doğru yerdesiniz diyorum.

Bu yazımızda WordPress kullanıcıları için hem önbellekleme yaparak web sitenize girişte sitenizin hızını artıracak hem de CSS ve Javascript gibi dosyalarınızı optimize ederek başarılı bir şekilde sıkıştırma yaparak sizi büyük bir yükten kurtaracak Autoptimize eklentisinden bahsedeceğiz.

Size sitenizin hızını ölçen iki sitenin linkini vereceğim, sitenizin öncelikle Pc ve Mobil girişte hangi hız düzeyinde olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu hız düzeylerine göre Autoptimize eklentisini sitenize yükledikten sonra ve belirli bir kullanımdan sonra tekrardan bu sitelerden hız testi yaptırarak , bu eklentinin ne şekilde işe yaradığını test edebileceksiniz.

Google :PageSpeed Insights

Gtmetrix : GTmetrix

Autoptimize Eklentisi Ne İşe Yarar ?

1+ milyon etkin kurulum ile WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilen Autoptimize eklentisi, sitenizi optimize etmeyi gerçekten kolaylaştırır. Komut dosyalarını ve stilleri toplayabilir, küçültebilir ve önbelleğe alabilir, sayfa başına CSS’yi varsayılan olarak enjekte edebilir, ancak aynı zamanda kritik CSS’yi satır içi tutabilir ve toplam CSS’yi erteleyebilir, komut dosyalarını altbilgiye taşıyabilir ve HTML’yi küçümseyebilir. 

Kısacası sitenizi en iyi duruma getirebilir (ve hatta WebP’ye dönüştürebilirsiniz) ve tembel yüklenen görüntüler, Google Fonts’ı optimize edebilir, toplu olmayan JavaScript’i eşleştirebilir, WordPress core emoji paketini kaldırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu nedenle, zaten HTTP / 2’deyken bile sitenizin performansını artırabilirsiniz.Autoptimize Eklentisi Ayarları

Öncelikle Autoptimize eklentisini web sitenize entegre edebilmeniz için WordPress panelinizde yer alan Eklentiler > yeni ekle yolunu takip ederek eklenti dizin arama kutucuğuna Autoptimize yazarak eklentiyi sitenizde etkinleştirin.

Daha sonra WordPress admin panelinin sol kısmında yer alan Ayarlar menüsünden Autoptimize eklentisine tıklayarak eklentinin ayarlar sayfasına gidin.

Yukarıda anlattığımız yoldan giderek eklentinin ayarlar kısmına geldiyseniz eğer, burada ilk başta dikkatinizi çekecek olan eklentinin size sunmuş olduğu 2 farklı ayarlar görünümü olacaktır. İlki basit ayarlar dediğimiz kısım, ikincisi ise üst düzeyde olan gelişmiş ayarlar bölümünün varlığıdır. Sizlere tavsiyemiz, ekran görüntüsünde olduğu gibi Autoptimize eklentisinin gelişmiş ayarlarını kullanmanız sizler için daha doğru bir adım olacaktır.

Dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise diğer eklenti yüklemelerinde de sıklıkla dile getirdiğimiz ve burada da tekrar edeceğimiz konu, eklentinin ayarlamalarına geçmeden önce sitenizin bir yedeğini almanızda fayda görüyoruz. Eklentinin ayarlarını yaparken, birtakım sorunlar çıkabilir, bu yüzden şimdiden sitenizin yedeğini almanızda fayda var. Dilerseniz Autoptimize eklentisinin ayarları nasıl yapılır o bölüme geçelim.

HTML Seçenekleri

HTML bölümünde çok fazla seçenek bilgisi olmadığından sadece iki ayardan bahsedeceğiz.

HTML Kodunu Optimize Et? : Bu alanı işaretleyebilirsiniz.

HTML yorumlarına dokunma : Bu alan sitenizin kod satır sayısını artıracağından, bu alanın pasif kalmasını tavsiye ederiz.

JavaScript Seçenekleri

Bu alanda birçok gelişmiş ayar bulunmaktadır. Ayarlamaların Türkçe versiyonları mevcut, bu alanları okuduktan sonra işaretlemeler yapabilirsiniz. Web sitenizin hızında ciddi anlamda iyileştirmeler sağlanmasını istiyorsanız, burada yapacağınız ayarlamalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu bölümde yapacağınız ayarlamaları, aşağıdaki görseldeki gibi yapabilirsiniz.

CSS Seçenekleri

Yukarıda Javascript Seçenekleri için anlattığımız tüm kurallar burada da geçerlidir. Web sitenizin hızında ciddi anlamda iyileştirmeler sağlayan diğer önemli bir bölümde CSS kısmıdır. Bu nedenle buradaki ayarların doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Aşağıda görselde belirttiğimiz şekliyle bu kısımdaki ayarlamaları yapabilirsiniz.

CDN Seçenekleri

Bu alanda bir ayarlama yapmanız için öncelikle bir CDN hizmeti almanız gerekmektedir. Eğer bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, aşağıdaki alana CDN adresinizi yazmanız yeterli olacaktır. ( //cdn.example.com/ gibi ) Onun dışında bu alanı boş bırakarak geçebilirsiniz.

Son olarak tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra en alt kısıma gelerek Değişiklikleri Kaydet butonundan yararlanarak Autoptimize ayarlarınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.Autoptimize eklentisi web siteniz için ciddi manada iyileştirmeler yaparak, sitenize girişlerde kullanıcıların rahat bir şekilde web sitenizde dolaşmalarına yardımcı olmaktadır. Yukarıda verdiğimiz iki web bağlantısından yararlanarak öncelikle sitenizin hızını test edin, ardından Autoptimize ayarlarını yaptıktan sonra bir dönem sonra aynı sitelerden tekrardan web sitenizin hızını kontrol edin, büyük bir değişimin yaşandığını gözlerinizle görebileceksiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here