WordPress Admin Şifresi Sıfırlama İşlemleri

0
55

Bir şekilde bu yazımıza ulaştıysanız eğer, muhtemelen WordPress admin panelinize girişte bir takım sıkıntılar yaşamışsınız demektir. Bu sıkıntılar arasında wp admin paneli giriş bilgilerinin eksik girilmesi , şifre unutulması vb… Günlük hayatımızda çok farklı alanlarda sıkça kullanmış olduğumuz şifreler nedeniyle bazen, birtakım bilgilerde karışıklık veya unutulmuşluklar yaşanabiliyor. Bir web site yöneticisiyseniz eğer bunu daha fazla yaşayabiliyorsunuz.

Yukarıda giriş cümlesinde belirttiğimiz gibi bu yazımıza şu veya bu yollardan erişim sağlamışsanız muhtemelen şifrenizi unutmuş ve yeniden oluşturmak için yollar aramaya koyulmuşsunuz demektir. WordPress admin paneline girişte şifre sıkıntısı yaşamışsanız eğer, bu yazımızda sizlere şifre sıfırlama konusunda birtakım yollar anlatacağız.

Giriş Ekranı Aracılığıyla WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress tabanlı sitelerin genel giriş adresleri abc.com/wp-admin şeklindedir. Bu şekilde sitenizin admin paneline erişim sağladığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Burada sitenizin admin paneline giriş yapmak için sizden istenen iki bilgiyi girmek zorundasınız. Birincisi kullanıcı adınız veya e posta adresiniz bu her neyse, ikincisi ise parolanız / şifreniz olacaktır. Bunlardan birini yanlış veya eksik girdiğinizde uyarı metniyle karşılaşırsınız. Mesala şifrenizi unuttunuz ve birkaç defa hatalı girişler yapmak zorunda kaldınız. Şifrenizi değiştirmek istiyorsanız aynı sayfanın altında yer alan ( kırmızı okla gösterdiğimiz kısım) Parolanızı mı unuttunuz ? sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Yukarıda dediğimiz alana tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir karşılama mesajıyla karşılaşacaksınız. Burada WordPress için kullanmış olduğunuz e -posta adresinizi girmeniz istenecektir. E posta adresinize bir mail gelecek ve bu maile tıkladığınızda şifre sıfırlama konusunda yönlendirilecek ve yeni bir şifre belirleme aşamasına geleceksiniz.

Bazende bu yolla şifre sıfırlama talebinde bulunan kişilerin e postalarına herhangi bir mail gitmemektedir. Bu şekilde birkaç defa şifre sıfırlama talebinde bulunmanıza rağmen herhangi bir mail ile karşılaşmıyorsanız eğer gelin sizlere WordPress admin panelinize erişim için, şifre sıfırlama yapacağınız ikinci yolu anlatalım.

WordPress phpMyAdmin Şifre Sıfırlama

Öncelikle şöyle bir uyarıda bulunalım. Bu yöntemi ilk yöntem işe yaramadığında deneyiniz.

Sitenizin Cpaneline giriş yaptığınızda karşınıza birçok veri ve alanları sizi karşılamaktadır. Hepsi birbirinden kıymetli ve işe yarar alanlardır. Bu alanlardan biri de Veri tabanı dediğimiz (Database) alandır. İşte bizler şifre sıfırlamayı bu alandan yapacağız.

Cpanelden giriş yaptığınızda karşınıza veritabanları diye bir alan çıkacaktır. Burada şifrenizi sıfırlamak için phyMyAdmin alanını kullanacaksınız. Aşağıdaki görselde de belirttiğimiz gibi phpMyAdmin kısmına giriş yapacağız.

PhpMyAdmin veritabanına giriş yaptığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacaktır.

Burada öncelikle şu uyarıda bulunalım. Her ihtimale karşı bir sıkıntı olursa diye verilerimizi kaydetmek için bu sayfaya erişim sağladığınızda üst kısımda yer alan Dışa Aktar / Export alanından verilerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

PhpMyAdmin veri tabanına giriş yaptığınızda sol kısımda sizi birtakım veri alanları karşılayacaktır. Burada işlem yapmak istediğiniz sitenizin veri tabanına tıklayınız. ( Görselde de belirtilmiştir. Genellikle ortada bulunan ve sonu wpxxx gibi rakamlarla biten dosyalar sizin veri tabanlarınızı tanımlar. )

İşlem yapacağınız sitenizin veri tablosunun bulunduğu alanın yanında yer alan + işaretine tıkladığınızda birçok dosya görseldeki gibi karşınıza çıkacaktır. Burada işlem yapacağınız dosyanın adı wp-users’dir. Genelde en alt kısımlarda yer alır. Bu dosyayı bulduktan sonra dosya adına tıklayınız.

Wp-Users dosyasına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacaktır. Burada kullanıcı adınız, e postanız ve şifreniz gibi birtakım bilgiler yer alacaktır. Burada şifre belirlemek ve sıfırlamak için Edit / Düzenle denilen alana tıklamanız gerekecektir.

Edit/ Düzenleye tıkladıktan sonra karşınıza son kez işlem yapacağınız bir alan çıkacaktır. Burada user-pass denilen alanda işlem yapacaksınız. Varchar denilen kısımda karşınıza bir menü seçeneği çıkacaktır. Buradaki seçeneklerden MD5 seçeneğini seçin.

Ardından user-pass alanının karşısında yer alan daha önce size tahsis edilen şifre alanında bulunan şifreyi silin ve yeniden bir şifre belirleyin. Bu işlemleri yaptıktan sonra alt kısımda yer alan kaydet butonuna bastıktan sonra Git (Goo) butonuna tıklayın. İşleminiz burada sona erdi, şimdi WordPress admin panelinizin bulunduğu sayfaya tekrar gidebilir, yeni şifrenizle birlikte admin panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here