WordPress Admin Paneli Giriş Yolu Nasıl Değiştirilir ?

0
969

WordPress altyapısını kullananlar bilir, içerik yönetim panelimize giriş yaptığımızda, web sitemizin giriş URL’sinin sonuna wp-admin yazarak giriş yaparız. Örnek olarak ise www.abc.com/wp-admin gibi.

WP kullanıcılarının büyük bölümü bu yolu kullanarak admin paneline giriş yapar. Fakat bu giriş yolu internet saldırı planlayıcıları tarafından bilinmekte ve tehdit oluşturmaktadır. Sıklıkla karşılaşırız ve uyarılar alırız. admin giriş yolunu kullanarak girmeye çalışan birilerinin olduğu bilgisi maillerimize her zaman gelebilecek uyarılardandır.

Bu kötü niyetli saldırganlara karşı nasıl bir önlem alırız diyorsanız eğer , sizlere bu yazımızda anlatacağımız basit bir yöntem ile hiçbir kod bilgisine gerek kalmadan sadece bir eklenti ile WP admin giriş yolunuzun değiştirilmesi esasına dayanarak güvenli bir şekilde admin panelinize erişiminizi sağlayabileceksiniz.

WordPress Admin Paneli Yolu Nasıl Değiştirilir ?

WordPress admin giriş yolunun değiştirilmesi esas olarak 2 yönteme dayanmaktadır. Birincisi bazı kodlar kullanılarak giriş yolunun değiştirilmesi, [ ki bu yol bazı güncellemeler nedeniyle önerilmemektedir.] ikincisi ise eklenti kullanarak giriş yolunun değiştirilmesidir.

Bizler sizlere bu yazımızda ikinci yol olan yani eklenti kullanarak nasıl WP admin panel giriş yolu değiştirilir, bundan bahsedeceğiz. Size bahsedeceğimiz eklentinin tam adı Lockdown WP Admin‘dir. Bu eklentiyi aşağıdaki bağlantıdan indirebilir, ardından WP panelinizden yükleyebilirsiniz.

Veya WP admin panelinize giriş yaparak sol kısımda yer alan Eklentiler > Yeni Ekle menüsünden hareket ederek çıkan sayfada yer alan Eklenti Arama kutusuna Lockdown WP Admin yazarak eklentiyi aratabilirsiniz. Aşağıda yer alan ekranda gösterildiği gibi bir eklentiyle karşılaşmanız gerekmektedir, aradığınız eklentiyi bulduktan sonra Hemen Yükle butonundan yararlanarak eklentiyi etkinleştirin.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WP admin panelinizin sol kısmında aşağı bölümlerinde Lockdown WP adında bir alan belirecektir. Bu alana tıklayarak eklentinin ayarlar kısmına gidin. Burada yapacağınız iki basit işlem var, birincisi wp admin giriş yolunuzun değiştirilmesini onayladığınız bir onaylama alanı , ikincisi ise wp admin giriş yolunuzun bundan sonra girerken kullanacağınız giriş ismi alanı …


Bu iki yöntemi aşağıdaki görselimizde belirttik. ilk kutucuk alanını Yes olarak işaretledikten sonra ikinci alana ise dilediğiniz şekilde bir giriş yolu ismi belirleyerek Save Option diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra yapacağınız işlem ise admin panelinizden çıkış yaparak yeni belirlediğiniz giriş yolunu kullanarak web sitenizin admin paneline giriş yapmak olacaktır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here