WordPress 5.2 Sürümü İle Gelen Yenilikler

0
125

WordPress ücretsiz ve açık kaynak kodlu, çoğunlukla dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilen bir sisteme sahiptir. Gerçekten de her geçen gün daha fazla yenilikle ve fikirle karşımıza çıkabiliyor. 2019 yılı içerisinde 5.1 sürümü ile karşımıza çıkan WordPress yeni bir hamle daha yaparak 5.1 ‘i daha da yükselterek 5.2 ile karşımıza çıkmış durumda.

Sitenizin admin paneline giriş yaptığınızda şu uyarıyla karşılaşmışsınızdır. WordPress 5.2 sürümüne geç ! Şimdi Güncelleyin diye. Evet 5.1 artık geride kalarak WordPress 5.2 sürümüne geçme vakti.

WordPress 5.2, bir önceki sürümünden farklı olarak bizlere ne gibi yenilikler getiriyor diye düşünebilirsiniz. Neler yeni ve üstüne koyduğu yenilikleri anlatmaya çalışalım.

WordPress 5.2 ile Sitenizi daha güvenli hale getirin

WordPress 5.2, yapılandırma sorunlarını ve ölümcül hataları tanımlamak ve düzeltmek için size daha sağlam araçlar sunar. İster müşterilerinize yardımcı bir geliştirici olun veya kendi sitenizi yönetiyor olun, bu araçlar ihtiyacınız olduğunda size doğru bilgileri edinmenize yardımcı olabilir.

WordPress 5.2 ile Site Sağlık Kontrolü

5.1 sürümünde tanıtılan Site sağlığı özelliği üzerine bu sürüm, yaygın yapılandırma hatalarını ayıklamaya yardımcı olacak iki yeni sayfa ekler. Ayrıca geliştiricilerin hata ayıklama bilgilerini site sahipleri için saklayabilecekleri bir alan da ekler. Bu uygulama ile sitenizin durumunu kontrol edebilir, nasıl hata ayıklayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer WordPress 5.2 sürümüne geçtiyseniz siteniz ile genel problemleri veya diğer tabiriyle sitenizin genel sağlığıyla ilgili bilgileri admin panelinizin sol kısmında yer alan Araçlar > Site Sağlığı kısmından öğrenebilirsiniz.

Sitenizde sıkıntıların olması durumunda yukarıdaki gibi birtakım uyarılarla karşılaşırsınız.

WordPress 5.2 ile PHP hata koruması

Yönetici odaklı bu güncelleme geliştirici süresine ihtiyaç kalmaksızın hayati problemleri güvenle düzeltmenizi ya da yönetebilmenizi sağlıyor. “Ölümün beyaz ekranı” (white screen of death) olarak adlandırdığımız durumları daha iyi ele alıyor ve kurtarma moduna giriş için bir yol sağlıyor, ki bu da hataya sebep olan eklenti ve temaların işlevlerine ara veriyor.

WordPress 5.2 ile PHP Sürüm Yükseltme

Artık desteklenen en düşük PHP sürümü 5.6.20. WordPress 5.2 ile beraber tema ve eklentiler güvenle namespaceler, nanomim fonksiyonlar ve çok daha fazlasını kullanabilirsiniz.

WordPress 5.2 ile JavaScript Yapılandırma

@wordpress/scripts paketi içindeki webpack ve Babel yapılandırmaları ile birlikte geliştiricilerin, modern JavaScript kodlaması yapmak için karmaşık yapı araçlarının ayarlanması hakkında endişe etmelerine gerek kalmıyor.

WordPress 5.2 ile Yeni gövde etiket kancası

5.2 sürümü temalarda <body> öğesinin öncesine kod yerleştirmeyi sağlayan wp_body_open kancasını sunar.

WordPress 5.2 ile Gizlilik Güncellemeleri

Yeni bir tema sayfası şablonu, bir koşullu işlev ve iki CSS sınıfı ile gizlilik politikası sayfasını tasarlamak ve özelleştirmek daha kolay bir hale geldi.

WordPress 5.2 ile Erişilebilirlik güncellemeleri

Ekran okuyucuları ve diğer yardımcı teknolojileri kullananlar için bağlamsal farkındalığı ve klavye gezinme akışını iyileştirmek için bazı değişiklikler ile birlikte çalışma imkanı geldi.

WordPress 5.2 ile Yeni panel simgeleri

Instagram’ın da içinde olduğu on üç yeni simge, BuddyPress için simge seti ve global kullanım için döndürülmüş Dünya simgeleri aktif hale getirildi. Bunları kullanabilir, sitenize renk katabilirsiniz.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here