Ücretsiz Blog Açma Siteleri

0
79

Google’da en çok aranan ve sıkça sorulan sorulardan biri ücretsiz bir blog sitesi nasıl açarım ? Hangi alan adı daha avantajlıdır? Ücretsiz bir blog sitesi açarak, işe başlamak sıkıntı oluşturur mu ? gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Blog yazarlığı yapacak olan kişilere, ilk deneyimlerini kazanabilmeleri adına önerebileceğimiz yollardan biri, ilkin bu işe ücretsiz bir blog sitesi açarak başlamalarıdır.

Genellikle bir hevesle ücretli bir blog sayfası açarak yola çıkan kişiler, bir süre sonra bu heveslerinden çok çabuk vazgeçebiliyorlar. Bu nedenle ücretli alan adı ve hosting paketi alınarak yapılan onca harcamada, boşa gidecektir.

Dolayısıyla mümkün mertebede az masraflı yollardan, olabildiğince kendinizi geliştirecek çıraklık eğitimini alabileceğiniz ücretsiz blog sayfalarından başlamanız sizler için avantajlı olacaktır.

İnternet aleminde sınırlı da olsa bazı servisler kullanıcıları için ücretsiz alan adı temin etmelerine imkan tanımaktadır. Aşağıda bahsedeceğimiz servisler sayesinde, sizler de gayet kolay bir şekilde, dakikalar içerisinde ücretsiz bir blog sayfasına sahip olabileceksiniz.

Ücretsiz Blog Açma Siteleri


 Blogger

Blogger, Google tarafından desteklenen, gayet kullanışlı ve ücretsiz bir blog açma servisidir. Bir gmail hesabına sahip olmanız halinde, blogger sayfasına giriş yaparak blogadiniz.blogspot.com uzantılı bir blog sayfasına dakikalar içerisinde sahip olabilirsiniz.

Blogumuzu açtık peki avantajları, dezavantajları nelerdir sorusunu duyar gibiyim. Avantaj ve Dezavantaj açısından bakacak olursak;

Avantajları

Blogger kullanıcıları için ilk olarak söyleyeceklerimiz arasında; blog kurma işlemleri basit, temayı istediğiniz bir şekilde düzenleme olanağına sahipsiniz. Gelir sağlayıcı adsense reklamlarını uygun şartları sağladığınız taktirde sitenizde yayınlayabilirsiniz.Dezavantajları

Dezavantajları açısından baktığımızda ise ciddi bir emek ve sabır ister . Basit temalar sunmakla birlikte, çok fazla eklenti ekleme ve düzenleme yapma şansına sahip değilsiniz.

WordPress

WordPress.com üzerinden giriş yaparak ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Örnek olarak blogadiniz.wordpress.com uzantılı bir alan adıyla bu işe başlamış olursunuz.

Bununla birlikte kullanmaya başladığınız bu ücretsiz blog servisinde, Blogger’da olduğu gibi gelir elde edebilecek bir imkan tanınmamaktadır. Site tarafından yayınlanan reklamlara izin verilmektedir.

Medium

Medium, Twitter kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcıları için Ağustos 2012’de oluşturulmuş mikro blog platformu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu blog servisinin ortaya çıkmasıyla birlikte ücretsiz bir blog servisine sahip olmak isteyen kullanıcılar için ücretsiz yararlanabilecekleri alanlar genişlemiştir. Kullanıcılar medium.com/kullaniciadiniz uzantılı bir alan adına dakikalar içerisinde ücretsiz bir şekilde sahip olabilirler.

Sosyal medya hesabı görüntüsü veren medium , şık bir tasarıma sahip olmakla birlikte, kullanıcıların takipçi kazanabilmesine olanak sağlıyor. Bunun yanında bu ücretsiz blog servisinde de reklam yayınlama şansına sahip değilsiniz.

Blogcu

Blogcu, okumayı ve yazmayı seven yüzbinlerin buluştuğu, tanıştığı, blogların yazıp okuduğu Türkiye’nin ilk blog platformlarından biridir.Bu servis, 2005 yılından bu yana ücretsiz olarak kullanıcılara hizmet vermektedir.

Avantajları

Avantajları arasında ilk olarak diğer blog servisleri gibi çok kolay bir şekilde alanadi.blogcu.com uzantılı bir sayfaya dakikalar içerisinde sahip olabilirsiniz.

Dezavantajları

Dezavantajları arasında; gelir elde edebileceğiniz reklamların yayınlatılmasına izin verilmemektedir.

Tr.gg (Bedava-Sitem.Com)

Ücretsiz blog servislerinin çokça adının geçmediği bir dönemde kullanıcıların sıkça başvurduğu bir blog servisiydi. Günümüzde halen ücretsiz blog sağlayıcısı olarak devam etmektedir.

Avantajları

Avantajları arasında programlama bilgisi olmadan tamamen ücretsiz, google uyumlu , bilgisayar ve mobil cihazlarda birebir uyumlu , göz alıcı şablonlara sahip bir blog servisidir.

Dezavantajları

Kullanıcılar için dezavantajları arasında; gelir sağlayıcı AdSense ve benzeri reklam ağlarının reklamlarını, ücretsiz açmış olduğunuz bu blog servisinde yayınlatma şansına sahip değilsiniz.

Ayrıca Tumblr, Wix, Weebly, Hostinger ve livejournal.com siteleri de blog sayfası açmak isteyenler için diğer alternatif blog servisleri arasında yer almaktadır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here