SSL Sertifikası Nedir? Really Simple SSL Nasıl Kurulur?

0
98

İnternet ortamında sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri, şöyle veya bu şekilde kullanmak zorunda olduğumuz web sitelerinin gerçekten güvenilir olup olmadığıdır. Bir web sitesinin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarız ? Bunu anlamanın birtakım yolları mutlaka vardır. Bu yollardan biri en basit yöntemiyle sitede yer alan içeriklerin varlığıdır. Topluma,örf ve adetlere , kanuna aykırı bir şekilde bilgi barındırmayan siteler genelde tercih edilen siteler arasında yer almaktadır.

Diğer bir yöntem ise Google tarafından desteklenen ve Seo açısından da önemli görülen SSL sertifikasına sahip olup, olmadığını anlamaktan geçer. Peki nedir bu SSL ? Web site sahiplerine ve kullanıcılarına ne gibi avantajları vardır? Tüm bu soruların cevaplarını dilerseniz makalemizin devamında vermeye çalışalım.

SSL Sertifikası Nedir?

Secure Socket Layer kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Türkçe manasıyla Güvenli Giriş Katmanı olarak bilinen SSL, internet üzerinden sağlanan bilgi alışverişini, gizlilik ve bütünlüğün korunması açısından iletişimi şifreleme usulüyle sağlayan bir güvenlik protokolüdür.

Geçmişte alışveriş sitelerinde rastladığımız SSL Sertifikasını, bugün hemen hemen bütün web siteleri kullanmaktadır. İnternette var olan bilginin, alışverişin kötü niyetli insanlar tarafından kullanımını önlemek adına geliştirilen SSL Protokolü birtakım avantajlar sağlamaktadır.

SSL Sertifikasının Sağladığı Avantajlar

Gelen verinin kodlanması ve şifreyi çözmesi esnasında güvenlik ve gizliliği sağlar.   

 Veriyi gönderenin ve veriyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.     

Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.

 İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular.

SSL Sertifikası Ücretli Mi ?

Bir web sitesi kurmaya karar verdiğiniz de size ilk olarak gerekli olan araçlardan biri domain ve hosting olacaktır. İşte bu esnada domain ve hosting almaya karar verdiğinizde hosting sağlayıcınız tarafından size sunulan pakette SSL Sertifikasının dahil edilip edilmediğine bakmalısınız. Kimi hosting sağlayıcıları ömür boyu SSL sertifikalarını size ücretsiz veya belirli bir ücret karşılığında verirken, kimisi sadece yıllık alımlarda ücretsiz bir şekilde vermektedir. Kimi hosting sağlayıcısı ise ücretli bir şekilde SSL Sertifikasını vermektedir.

Yüksek ücretler karşılığında verenler de var , düşük ücretlerle SSL sertifikasını size tahsis edenlerde var. Tercih en nihayetinde sizin olacaktır. Sonuç olarak SSL Sertifikasını güvenilir hosting sağlayıcılarından edinmeniz daha yararlı olacaktır. Bununla birlikte internet ortamında sitenizin güvenilir bir şekilde kullanımını artırmak, kullanıcılar tarafından iyi bir site olarak anılmak istiyorsanız SSL Sertifikasını bir an önce edinmeniz de yarar vardır.

Benim SSL sertifikam yok ve WordPress altyapısıyla çalışıyorum ve ücret de vermek istemiyorum diyorsanız, size anlatacağımız basit bir eklenti kurulumu sayesinde sizler de SSL Sertifikasına sahip olabileceksiniz.

SSL Sertifikasının Varlığını Nasıl Anlarız ?

Tarayıcı üzerinde yer alan site adresinin hemen yanında bir açıklama yazısı görürsünüz. Güvenli Değil veya Güvenli şeklinde… Bu iki yazıdan herhangi birini gördüğünüz de o sitenin SSL Sertifikasının olup olmadığını anlarsınız. Aşağıdaki görselde yer alan şekliyle Güvenli Değil yazısıyla karşılaşırsanız o sitenin SSL Sertifikasının olmadığını söyleyebiliriz. Bunun tam tersi Güvenli yazısını gördüğünüz de ise SSL Sertifikası o sitede tanımlanmıştır diyebiliriz.

Really Simple SSL Eklentisinin Kurulum ve Ayarları

Öncelikle şu uyarıda bulunmak isterim. Eğer sitenizde halihazırda tanımlanmış bir SSL Protokolü varsa, bu işlemi yapmayınız. Bu uyarımızı yaptıktan sonra gelelim eklentinin kurulum işlemlerine … WP Yönetim panelinizin sol kısmında yer alan Eklentiler > Yeni Ekle menüsünden hareket ederek karşınıza çıkan eklenti arama kutucuğuna Really Simple SSL yazarsanız aşağıdaki eklenti karşınıza çıkacaktır. Hemen Yükle sekmesinden eklentiyi etkinleştiriniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra eklenti sizi otomatik olarak Ayarlar sayfasına yönlendirecektir. Aşağıdaki gibi ayarlar kısmı karşınıza çıkacaktır. Burada gördüğünüz gibi eklenti, birtakım uyarılar ile sizi bilgilendirmektedir. Buradaki uyarıları dikkate almanızda yarar vardır. Bu uyarıyı geçtikten sonra aşağıdaki Devam et, SSL’i etkinleştir ! butonuna tıklayarak eklentiyi sitenizde etkinleştiriniz. Böylelikle siteniz artık SSL Protokolü ile sitenize giriş yapan ziyaretçileri karşılamış olacaktır.

Tüm anlatacaklarımız bu kadar, yazımızı sosyal medya sitelerinde paylaşarak destek olabilirsiniz. Yazımızı puanlamayı ve sitemize abone olmayı unutmayınız.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here