Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı Nedir? Nasıl Arttırılır ?

0
55

Bugün kullanıcı sayısı milyarları aşan ve devasa bir kitleyi içerisinde tutan sosyal medya araçlarının SEO’ya etkisini, avantajlarını ve artırma yolları üzerinde konuşacağız.

Sosyal Medya ve Kullanıcı Hedefleri

Günümüzde her geçen gün farklı sosyal medya araçlarının keşfedilmesi ve sayıları gittikçe artan sosyal medya araçlarının varlığı birçok alana yansımış durumda. Ücretsiz olması ve birçok kitle tarafından tercih ediliyor olması , sosyal medya kullanımını artırmaktadır.

Sayıları milyarları aşan kullanıcı sayıları ile geniş bir kitleyi içerisinde barındırması, ister istemez insanların bu sosyal medya platformlarından farklı şekillerde yararlanmasını sağlamaktadır. Kimileri yeni insanlar tanımak, farklı insanlarla tanışmak amacıyla kullanırken, kimileri de ürünlerini tanıtacak büyük bir pazar olarak görmektedir. Her kişinin bu sosyal medya araçlarına bakışı farklılık gösterebilmektedir.

Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı Nedir?

Başta Facebook, İnstagram, Twitter, Pinterest , LinkedIn olmak üzere bu gibi büyük sosyal medya platformlarında saniyede binlerce paylaşımlar yapılmaktadır. Bu yapılan paylaşımlar insanlar tarafından beğenilmekte, yorumlar yapılmakta ve paylaşılmaktadır. Görüldüğü üzere bu sosyal medya mecralarında sürekli bir dönüşüm var. Paylaş, beğen, yorum yap ve kendin paylaş ! Tüm felsefe bunun üzerine kurulmuş durumda.

Peki bizler bu durumdan nasıl yararlanacağız, sitemizin SEO’sunun artışına ne gibi katkıları olacak ? Bunun gibi birtakım soruları düşünenler olmuştur. Bu yazımızda yapacağımız etkinlikler ve sosyal medyadan en net şekilde yararlanmanız adına birtakım yöntemleri sizlere anlatacağız.

Sosyal medya paylaşımlarından gelen kullanıcılar, doğal backlinkler arasında yer alır. Hitinizi artırır, gerekli dönüşümleri sağlamanız adına sizlere yardımcı olur. Kişi, firma veya daha büyük bir oluşum iseniz, sosyal medya üzerinden içerik, ürün veya hizmetlerinizi yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Bunun sonucunda ise bu yeni kazandığınız müşteri veya ziyaretçiler sitenizin SEO değerlerinde iyileştirmeler sağlayacaktır.

Şimdi ise sosyal medyanın SEO’ya etkisini artırmak için neler yapmalıyız ? Biraz da bu konu üzerine konuşalım.

Sosyal Medyanın SEO’ya Etkisini Artırmak

Web sitenizin hitini artırmak, doğal baclinkler almak adına öncelikle web sitenizin sosyal medya hesaplarını aktif etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat edeceğiniz önemli nokta ise tanınırlılığı artırmak için sosyal medya hesaplarınızla, site isminizin aynı olmasına özen gösterin.

Sosyal medya kullanımı hakkında detaylı bilgilere sahip değilseniz bu konu hakkında bilgiler edinin veya eğitimler alın.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız ürün, hizmet veya içeriklerin bir planlamasını yapmalısınız. Paylaşımların ne kadar sıklıkta paylaşılacağı iyice hesaplanmalıdır. Son dakika oluşacak hataları en aza indirmek için son kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız, ürün, hizmet veya içeriklerin sitenizi yansıtmasına özen gösterin. İlgisiz paylaşımlarda bulunmaktan kaçının.

Ürün, hizmet veya içerik sunumu yapıyorsanız, hedef kitlenizle buluşacağınız platformlarda olmaya özen gösterin. Bu hem hedef kitlenizle olan iletişimi güçlendirir hem de içeriklerinize olan ilgi, alakayı artırır.

Sosyal medya platformlarında paylaşacağınız içerikler SEO’ya uygun bir şekilde hazırlamalıdır. Sitenizle ilgili son dakika gelişmeleri sosyal medya hesaplarınızdan kullanıcılarınızla paylaşmaya özen gösterin.Sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayısını artırmalısınız. Çok fazla kitle tarafından takip edilen bir hesabınız varsa o hesaptan içeriklerinizi paylaşmaya özen gösterin. Sitenize yönelecek olan organik takipçiler, sitenizin hitini ve SEO değerini artırır.

Sosyal medyanın SEO’ya etkisini artırmak için, paylaştığınız içeriklere ziyaretçilerin yorum yapmalarını, beğenmelerini ve paylaşmalarını sağlamalısınız.

Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçileri sitenizde olabildiğince uzun tutmak için, ilgilerini çekecek başlıklar ve içerikler sunmaya özen gösterin. Sitenizde uzun süre vakit geçiren ziyaretçilerin varlığı SEO puanınıza olumlu yansıyacaktır.

Sonuçlar:

Sosyal medya üzerinden paylaşmış olduğunuz ürün, hizmet ve içeriklere kullanıcıların ilgi göstermesi, bunu beğenmesi ve paylaşması sitenizin arama motorlarında hızlı bir şekilde index almasını sağlayacaktır.

Bu oluşumlar sitenizin popülerliğini artıracak, sitenize olan yönelimleri güçlendirecektir.

Yeterli çalışmayı ve özeni gösterdiğiniz taktirde sosyal medya hesaplarınızdan gelecek olan organik hitler sitenizin SEO puanına önemli katkılar sağlayacaktır.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here