Sinemada haftanın filmleri (5 Nisan 2019)

0
55

Bu haftaki Kültür & Sanat köşemizde, 5 Nisan 2019 itibariyle vizyona giren sinema filmlerini ele alacağız. Bu yazımızda 3’ü yerli olmak üzere toplamda 7 sinema filminin genel hatlarıyla; hikayelerini, filmlerin yönetmenlerini, oyuncu kadroları üzerine konuşacağız.

Hababam Sınıfı Yeniden

Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı , yeniden beyaz perdeye aktarılıyor. 1970’li yılların unutulmaz filmleri arasında yer alan ve bir seri şeklinde çekilen Hababam Sınıfı, uyarlamaları ile yeniden hayat kazanıyor. Yıl olmuş 2019… İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Hafize Ana, Mahmut Hoca gibi sevilen karakterlerin olmayışı insanı bir parça üzsede yinede onların hatırasını yaşatmak kadar güzel bir şey olmasa gerek.

Özel Çamlıca Lisesi, yeniden karma eğitime geçiyor. Başlangıçta kendilerini rekabet içerisinde bulan kızlar ve erkekler bir süre sonra müttefik olmaya karar verir. Filmin yönetmen koltuğunda Doğa Can Anafarta oturuyor. Yapımcılığını Hann Media’nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda; Altan Erkekli, Toygan Avanoğlu, Hande Katipoğlu gibi isimler yer alıyor.

Hayvan Mezarlığı

Stephan King’in Dehşet Verici Romanı’ndan uyarlanan Hayvan Mezarlığı filmi , yeni taşındıkları evde ailesi ile kutlama yaparken hayatını kaybeden küçük kızını geri getirmek için eski bir mezarlığa oğlunu gömen bir adamın hikayesini anlatıyor. Gizemli , bir o kadar da korku dolu bir hikayeye değinen filmin oyuncu kadrosunda Jason Clarke, Amy Seimetz, John Lithgow gibi isimler yer alıyor.

Suç Unsuru

Haftanın ikinci yerli filmi olan Suç Unsuru , aynı evi paylaşan iki yakın arkadaş olan Cemal ve Buğra’nın başından geçen olayları anlatıyor. Film, bir gece ansızın Komiser Baran ve ekibi tarafından uykularının en derin noktasında kaldırılıp, şüphelisi oldukları bir soruşturmanın ortasında kendilerini bulan Cemal ve Buğra ikilisinin başından geçen olayları ele alıyor. Yönetmen koltuğunda Süleyman Arda Eminçe’nin oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Bülent Çolak, Koray Erkök, Altuğ Elveriş gibi isimler yer alıyor.

Shazam | 6 Güç

Sihirli sözcükleri söylediği an dünyanın en güçlü ölümlüsüne dönüşen karakter, gündelik hayatında okul ödevleri gibi meselelerle boğuşurken, süper kahraman olduğunda da dünyanın güvenliği için mücadele veriyor. Solomon, Herkül, Atlas , Zeus, Aşil ve Merkür’ün baş harflerinden oluşan bir oluşumla SHAZAM adını alan kahraman, yeteneklerinin sınırlarını bir çocuğun gözünden test etmeye çalışır.

Ancak, Dr. Thaddeus Sivana tarafından kontrol edilen kötülüklerin ölümcül güçleriyle savaşmak zorunda kalır. Sürekleyici kurgusuyla dikkatleri üzerine çeken filmin yönetmen koltuğunda David F. Sandberg oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise, Zachary Levi, Asher Angel, Mark Strong gibi isimler yer alıyor.

Benden Hikayesi

Adapazarı’nda doğan ve ömrünü bir adada geçiren Sait Faik Abasıyanık’ın hayat hikayesini anlatan ”Benden Hikayesi ” adlı belgesel filmi , Sait Faik’in lise yıllarında yazdığı “İpek Mendil” ile başlayan yazarlık macerası ile diğer öykülerine yer vermektedir. Filmin yönetmen koltuğunda Onur Barış yer alırken , usta yazarı oyuncu Mert Er canlandırıyor.

 İhtiyar Adam ve Silah

David Grann’ın 2003 yılında The New Yorker dergisinde yayınlandığı bir makaleden uyarlanan film, gerçek bir hikayeyeden alınmıştır. Yaşlı bir adam olan Forrest Tucker hapishanede kalmaktadır. Hayatı boyunca 18 kere hapishaneden kaçmayı başaran Forrest Tucker, son hamlesini 70 yaşındayken, San Quentin Hapishanesi’nden firar ederken yapacaktır.

Hapishaneden kaçmayı başaran yaşlı adam, eşi benzeri görülmemiş bir banka soygununa imza atacaktır. Başrollerini Robert Rerford ve Casey Affleck’in üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise David Lowery oturuyor.

Dumbo

Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği yapım, küçük bir sirk filinin fareyle olan dostluğunu anlatmaktadır. Uçabilen bir filin maceralarını anlatan filmin oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Danny DeVito, Michael Keaton gibi isimler yer alıyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here