ISO 9001 Nedir? Nasıl Alınır?

0
61

ISO 9001 Nedir?

ISO 9001 nedir ? ISO 9001 nedir sorusunun cevabını kavrayabilmek için öncelikle mutlaka standart ve kalite nedir sorularının doğru anlaşılması gerekmektedir. O halde gerçekte kalite ne demektir gerçekte diyoruz çünkü kalite çoğu zaman yanlış anlaşılan bir konudur çoğu tüketici ilk bakışta kalite nedir sorusuna pahalı marka kavramları ile cevap vermektedir halbuki bugün tüm dünyada kabul gören kalite tüketici açısından ve ürün açısından olmak üzere iki farklı açıya sahiptir.

Üretici açısından kalite müşteri ihtiyaç ve isteklerinin kar getirecek şekilde karşılanmaya çalışılmasıdır bu hem satıştan önce hem de satış sonrası için zorunludur. Tüketici açısından kalite ürün de ne aradığı ne bulduğudur.  Bir ürün veya hizmet tüketicinin ihtiyaçlarını ne kadarını ve ne oranda bir karşılıyorsa o kadar kaliteli demektir diyebiliriz.

Ürün veya hizmetin kaliteli olup olmadığını firma yönetimi değil müşteriler karar vermektedir sonuç olarak kalite hayali kurulan ürünler veya hizmetler değil sahip olunabilen ürün ve hizmetlerdir dolayısıyla çok pahalı çok kaliteli demek değildir ürün ve hizmetten ne derece memnunsanız o ölçüde kaliteden söz edilebilir.

Tam da buraya kadar açıklanan nedenlerden dolayı ISO 9001 müşteri memnuniyetini merkezini almaktadır müşteri yoksa işletmede yoktur.

ISO 9001 = kısaca kalite demektir. Müşteri memnuniyeti oranında bir standart var mıdır? Bugün dokuzluk bir vida dünyanın her yerinde aynı boy ölçüdedir bir santim her yerde ayni bir santimdir kalite tüm dünyada aynı kalitedir kültürel farklara rağmen müşteriye göre kalitenin tanımı değişmemektedir, kalitenin ölçütü dünyanın her yerinde müşteri memnuniyeti olarak kabul edilir.

İşletmelerin tüm yönetim birimlerini dünyadaki tüm şirketlerin temel yönetim yapılarıyla eşitlerseniz her yerde aynı işletme aynı dilde konuşan ortak bir kalite standardı oluşturmuş olursunuz.

“Şu ülkede gezdim gördüm adamlar bu işleri şöyle yapıyorlar üstelik maliyetleri de daha düşükken bir de üstüne kaliteyi müşterilerine sunmaları… Sonra bizde böyle yapalım” dersiniz ya veya uluslararası bir organizasyon bunu sizin yerinize yapar ve adına ISO 9001 kalite yönetim standardı derse?

İşte ISO 9001 kısaca tanımlanacak olsa 162 ülkenin ortak kurduğu uluslararası standartlar örgütü“ International Organization for Standardization“ tarafından yayımlanmış ve değişen şartlara göre ortalama beş yılda bir yenilenen ortak uluslararası “Kalite Yönetim STANDARTI’dır.“

Bu kalite standardı oluşturulurken askeri sistemler ve 50 yılı aşkın şirketlerin temel yönetim yapıları esas alınmıştır bu standart yayınlanmadan önce de tüm dünyada askeri sistemlerde ve devlet organizasyonlarında başarı ile uygulanmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirilmesi, herhangi bir işletmenin kurmuş olduğu toplam kalite yönetim sisteminin, bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından denetlenmesi ve denetimden uygunluk alması yani denetimden başarılı bir şekilde geçmesi durumunda sertifikayı kullanma hakkı vermesi sürecidir.

Süreci kısaca özetleyecek olursak, kuruluşun standardın gereksinimlerini yerine getirmesinin akabinde bağımsız bir belgelendirme kuruluşunun işletmeyi denetlemesi gerekmektedir. Bu denetim sonucunda bir işletmenin kurmuş olduğu kalite iletim sistemi ile ilgili ISO 9001 Standardının gereksinimlerini karşılaması durumunda kuruluşun yönetim sistemi belgelendirilir.

ISO 9001 Belgesi hakkında detaylı bilgi almak için Mutlu Patent Danışmanlık Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİN TEMEL AMAÇLARI

ISO 9001 kalite yönetim sistemi işletmenin kârlılığını arttırır.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi müşteri memnuniyetini beklenen düzeye gelmesini sağlar.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi işletmenin diğer faaliyetlerinde etkin ve entegre olarak kaynaklarının korunmasını sağlar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here