Google News Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

0
65

Google News Nedir?

Çoğu web sitesinin hayalidir Google News (Haberler) listesinde yer almak. Öyle ya o kadar emek harcadıktan sonra bu işten para kazanmamak olmaz.

Gelelim asıl meseleye internette çoğu kişi bu kavramı aratıyor, taratıyor tamam da nedir bu Google News dediğimiz kavram ?

Google’nin bir hizmeti olarak 2000’li yılların başından bu yana hizmet veren Google News, internet sitelerinin habercilik adına arama motorunda listelendiği bir sistemdir.

Haber sitesi kuran kişiler daha fazla hit kazanmak adına Google News’e başvururlar. Başvuruyu yapan siteler, Google’un görevli ekibi tarafından en ince detayına kadar incelenirler. Belirlenen kriterleri karşılayan siteler bu sınavı geçerek , Google News listesinde yer alırlar.

Aranızda habercilik sektörüne yeni girenler ile yıllardır bu sektörde yer almasına karşın Google News’ten onay alamayan siteler vardır. Böyle bir grupta olmanın avantajlarını öğrenenler, Google News’e başvurmak isteyecektir . Şimdi önemli soru şu; Başvuru nasıl yapılacak, başvuru kriterleri nelerdir? Bu soruları duyar gibiyim.

Hiç sıkıntı yapmayın birazdan anlatacağımız yolları, uyarıları ve tavsiyeleri kendi imkanları dahilinde uygulayanlar bu yola bir adım daha yaklaşmış olacaklar.

Öncelikle şu uyarıda bulunayım.

Google News listesinde yer almak isteyen, heyecanlı ve acemi bir kitle var . Bunu niye anlatıyorum bu saydığımız yeni ve heyecanlı arkadaşlarımız kimi forum ve sitelerde gezinirken, işte şu fiyata Google News kaydı yapıyorum .% 100 garantili Google News kaydı çok ucuz fiyata orda, burda yazanları takip edip iş yapmaya kalkışıyorlar. Sonuçta bu dolandırıcılara kanıp, onlarca parasını kaybedenler olmuştur. Geçmiş dönemlerde bu gibi haberler yine bu tarz forumlarda yazıldı, çizildi. Kimisinin foyası ortaya çıktı. Kimisi de bu mecralarda hala fink atıyor. Bizim öncelikli tavsiyemiz korkmadan bu işe ilk adımı sizin atmanızdır.

Google News Kayıt Kriterleri 

Isınma turlarını geçtikten sonra, sıra geldi asıl meseleye bir haber sitesinin Google News’e kabul edilmesinde izlenmesi gereken yollar neler? başvuru kriterleri nelerden oluşuyor? Bu gibi soruların cevaplarını anlatmaya başlayalım.

– Tema Seçiminizin Uyumlu Olması

Google Haberlere eklenmiş birçok haber sitesinin temasına baktığınızda Google News tarafından belirlenmiş politikalara uygun bir şekilde geliştirilmiş olmalarıdır. Bu şekilde piyasada uygun fiyatlara iyi organize edilmiş tamamen kullanıcı dostu temalar var. Bu temalardan uygun olanı temin edebilirsiniz.

– Köşe Yazarları ve Maillerinin Olması 

Haber sitenizin olmazları arasında yer alan resimli köşe yazarları kısmı ve bu yazarlara ait yazılar yer almalıdır. Efendim resim olmazsa olur mu ? Olur ama resimli olması ve gerçek kişilerden olması sitenize değer katacaktır.

Her yazarınıza ait siteniz uzantılı mail adresi olmalıdır. Örnek olarak abc@blogsavar.net gibi.

– Künye ve İletişim Sayfası

Bir haber sitesinin olmazları arasında yer alan İletişim ve Künye kısmı kabul edilme kriterleriniz arasında ilk sıradadır.

Peki bir iletişim kısmında neler yer almalıdır?  Öncelikle sitenizin onaylanmış bir adresi, telefon numarası, mail bilgileriniz yer almalıdır. Bunu yaparken de dürüst olun ve doğru bilgiler verin. 

Künyenizde ise;

– İmtiyaz Sahibi

– Genel Yayın Yönetmeni

– Editörler ( Varsa Gece Editörleri )

– Reklam Sorumlusu

– Site Yazılım Bilgileri 

– Sitenin Adres ve Telefon Numaraları

– Hukuk Danışman Bilgileri

Gizlilik Politikası ve Yayın İlkeleri 

– Sitenize Güncel ve Özgün Haber Girişi Yapın 

Google Haberlere kabul edilmek istiyorsanız öncelikli amaçlarınız arasında sitenize özgün haber ve bilgi içeriği girmenizdir. Bunun yanında ajans haberleri kullanıyorsanız özgünleştirme yoluna gitmelisiniz . Ayrıca haber ve bilgi içeriklerinizin haber formatında yazılması size artı puan kazandıracaktır .

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sitenizin sahipliğini üstlenmeniz adına sitenizi Google Search Console’a kayıt ettirin. Gelelim sonraki aşamaya partnerdash.google.com adres linkine giriş yapın. Karşınıza 3 uygulama alanı çıkacaktır. Bunlardan ” News ” yazan seçeneği işaretleyerek yolunuza devam edin.

Açılacak olan yeni sayfada daha önce sahipliği onaylanmış siteleriniz yer alacak. Burada eklemek istediğiniz siteyi aşağıdaki görselde yer aldığı gibi site isminizin karşısında yer alan ” Haberler Dizinine eklenme isteğinde bulunun” başlıklı sekme yer almaktadır.

Bu sekmeye hiç çekinmeden basın.

Sekmeye tıkladıktan sonra açılan sayfada, Google News kaydı için gerekli ve uzmanlar tarafından incelenecek olan bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Sırasıyla sizden ne isteniyorsa bilgileri doğru bir biçimde kısa ve öz bir şekilde ilgili alanlara yazmayı unutmayın.

Google Haberler bölümlerine ilişkin bilgiler kısmına geldiğinizde ilk satıra sitenizin anasayfa URL’sini, karşısında yer alan sekmede ise Etiketler kısmı var, seçeneklerden birini seçin . Bundan sonrasında ise sitenizde mevcut olan kategorilerin URL’lerini tek tek ekleyin. Birden fazla kategori olması halinde daha fazla bölüm ekle seçeneğine tıklayın .

Yukarıda yer alan tüm alanları istenildiği şekilde doldurduysanız ”Gönder” butonuna basarak işleminizi bitirin. Başvurunuz ile ilgili yakın zamanda size bir dönüş olacaktır.

Başvurunuzun kabul edilip edilmediği, ne tür bir eksikliğinizin olup olmadığına dair mailler partnerdash.google.com üzerinden gelecektir.


Google News Avantajları Nelerdir?

Yukarıda anlattığımız haliyle sitenizi Google News’e eklemeyi başardıysanız bunun size getirileri çok fazla olacaktır.

Haber siteniz, aynı kategoride yer alan diğer siteler arasında bir adım önde olacaktır. Sitenize arama motoru üzerinden gelen ziyaretçi sayısında bir artış meydana gelecektir.

Daha önce sitenize yerleştirmiş olduğunuz Google Adsense veya diğer reklam şirketlerinin reklam gösterim sayılarında ciddi bir artış meydana gelecektir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here