Favicon Oluşturma Siteleri

0
70

Siteniz için gerekli olan kurulum ve tasarımı tamamladınız, eksik olan şeyin favicon olduğunu mu düşünüyorsunuz ? O zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımızda bir web sitesi için gerekli olan favicon’u nasıl oluşturacağınız hakkında bir kaç önemli detayı sizlerle paylaşacağız.Öncelikle Favicon nedir? Bir web sitesi için gerekli midir ? Sorularına açıklık getirelim.

Favicon Nedir?

Bir internet sitesine giriş yaptığınızda adres çubuğunun hemen yanında beliren, sitenize ait logo veya sembollerin yer aldığı küçük görsellere favicon denir.

Bir Web Sitesi İçin Favicon Gerekli Midir?

Favicon için , sitenizde mutlaka yer almalı veya olmazsa siteniz eksik kalır diye bir kuralla karşılaşmazsınız. Fakat Google gibi dünya internet piyasasına hakim olan bir arama motoru bile kendi simgesi olan G harfini kullanıyorken, diğer sitelerin de bundan yararlanmaları normaldir.

Bunun yanında sitenizin logosunu veya simgesini taşıyan bu favicon’lar sitenize görsel açıdan hoş bir görüntü kazandırır. Sitenizi bilgisayar veya diğer cihazlara kaydeden kişiler, bu simgeler aracılığıyla sitenizi kolay bir şekilde bulma imkanına sahip olur.

Favicon’u Nasıl Oluşturabilirim ?

Kullanacağınız çeşitli programlarla yapabileceğiniz gibi, halihazırda favicon oluşturma sitelerinin yardımıyla da bu işleminizi dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.

Sitenize ait logoları favicon olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında sitenizin kısaltması olan harfleri de kullanarak sitenizin simgesi haline getirebilirsiniz. 16 x 16 ebatlarında olan mini görsel favicon’ları , aşağıdaki siteler aracılığıyla kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Favicon Generator

Favicon Generator sitesine, kullanmış olduğunuz simge veya logoları dosya şeklinde yükleyebilir, istediğiniz boyutlarda veya cihazlar için faviconlar elde edebilirsiniz.

Bunun yanında Keyword kısmından hazır olarak yüklenmiş favicon şablonları da siteniz için kullanabilirsiniz.

Siteye gitmek için : Favicon Generator

Real Favicon Generator

Real Favicon Generator sitesi aracılığıyla dakikalar içerisinde sitenize özel faviconlar oluşturabilirsiniz.

Siteye gitmek için : Real Favicon Generator

FavicoMatic

16 x 16 veya 32 x 32 ebatlarındaki faviconları dilediğiniz şekilde farklı cihazlar için oluşturabilirsiniz.

Siteye gitmek için : FavicoMatic

Bunun yanında aşağıda linklerini verdiğimiz siteleri de favicon oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Favicon.cc

Favicon.io

GenFavicon

Favikon

Dynamicdrive.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here