Facebook Paylaşımında Resim Çıkmama Sorunu ve Çözümü

0
218

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir problemden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi çoğu internet kullanıcısı veya diğer bir tabirle web site yöneticisi WordPress altyapısını kullanıyor. Hal böyle olunca daha çok problem şikayetleri de WP kullanıcılarından geliyor. Problemin genel adı başlıkta da belirttiğimiz gibi Facebook paylaşımlarında karşımıza çıkan içerik ile görsel uyuşmazlığı veya hiç resim çıkmama ve içerik paylaşamama sorunu …

İnternet kullanıcılarının çoğu Facebook kullanmakta ve Facebook hit kazandırma anlamında daha çok etkili olduğundan, diğer sosyal ağlardan daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle web kullanıcıları da ister istemez paylaşımlarını Facebook gibi sosyal medya ağlarında paylaşmaktadırlar. Maalesef paylaşma isteği bazen kabusa dönüşebiliyor. Örneğin bir içeriğinizi sıcağı sıcağına web sitenizde paylaştınız, bu içeriğin diğer alanlarda dağılmasını ve insanların bu içeriğinizden haberdar olmasını istediniz. Yapacağınız ilk adımlardan biri bu içeriğinizi Facebook’ta paylaşmak olacak. Aaa birde ne görelim içerik görselimizde alakasız fotoğraflar veya hiçbir fotoğraf ve içerik gösterimi yok ! Panik yapacak bir durum olsa da şimdilik bu panik halinizi sona saklayın. 

Aslında bu konu son zamanlarda türeyen yeni bir problem durumu değil, geçmişte de var olan bir problem konusuydu. Problemin nedenlerine geçelim isterseniz. Burada birden fazla neden sayılabilir ama genel olarak baktığımızda WP kullanıcılarının web sitelerinde kullanmış olduğu SEO eklentilerinin, bu duruma daha çok etki ettiğidir. Kullanmış olduğunuz SEO eklentilerinin birden fazla ayarları vardır. Bu ayarlar arasında birde Sosyal Ayarlar adında ayarlarımız vardır. Çoğu kimse maalesef bu sosyal ayarlar kısmını es geçmektedir. Hal böyle olunca da birtakım problemler ortaya çıkabilmektedir.

Yoast SEO Sosyal Ayarlar

Eğer web sitenizde Yoast SEO eklentisi etkin ise, Yoast SEO ayarlarından Sosyal Ayarlar kısmını kendi durumunuza göre düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki düzenleme kısmında Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlarda içerik paylaşımlarınızın ne şekilde görünmesini isterseniz, karşınıza o ayarlar çıkmaktadır. İçeriğinizde varsayılan bir görselde kullanabilirsiniz, içeriğe göre değişebilen bir görselde…

Diyelim ki eklentiyi kurdunuz ve bu ayarları yapmadınız. Hiç sıkıntı yapmayın çünkü Yoast SEO eklentisi bu sosyal ayarları her içerik paylaşımınız da karşınıza çıkaracaktır. Örneğin bir içerik paylaşmaya karar verdiniz ve yeni ekle diyerek içerik yazmaya başladınız. İçerik yazma işleminiz bitti ve artık yazı editörünün son kısmına geldiniz. İşte Yoast SEO eklentisi burada karşınıza çıkacaktır.

Yazı editörünün son kısmında karşınıza çıkan Yoast SEO ayarları, birtakım ayarlar size sunacaktır. Bu ayarlar arasında aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Sosyal Ayarlar kısmı olacaktır. Burada gördüğünüz gibi , Facebook Başlık, Açıklama ve Görsel seçimi gibi ayarlar bulunmaktadır. Bunları içeriğinize göre doldurabilir, dilediğiniz görselin görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu ayarları yaptıktan yazıyı yayınlatabilir veya güncelleyebilirsiniz.

All in One SEO Pack Sosyal Ayarlar

Web siteniz All in One SEO Pack eklentisi kurulu ise, yapmanız gereken ayarlar arasında Sosyal Meta ayarlar kısmını kendi sitenize göre düzenlemeniz olacaktır. Görselde gördüğünüz gibi yine site ismi, ana sayfa başlığı, açıklaması ve görsel seçimi gibi alanlar karşınıza çıkmaktadır.

Diyelim ki Yoast SEO eklentisinde olduğu gibi All in SEO Pack eklentisinde de bu alanları boş bıraktınız. Yine ortada panik yapacak bir durum yok. Yazı yazma editörünüzün en alt kısmında All in SEO Pack‘ın size sunmuş olduğu Sosyal Ayarlar bölümü var. Görselde gördüğünüz gibi yazı editörünün alt kısmında yer alan sosyal ayarlar bölümünde yazınıza ait başlık, açıklama ve görsel seçimi yer almaktadır. Burada bu ayarlarınızı her yazı paylaşımınız da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Facebook Debugger Kullanımı

Yukarıda saydığımız tüm ayarları yaptıktan sonra içerik paylaşımlarınız da hala aynı problemi mi yaşıyorsunuz ? Bu kez size farklı bir yoldan giderek bu probleminizi nasıl çözeceğinizi anlatacağım. Size kendi paylaştığımız bir yazıdan örnek vererek anlatacağım. Örneğin Başarılı Bir Blog Yazarı Olmanın Yolları adlı yazımızı Facebook’ta paylaşmak istedik lakin şöyle bir görüntü ile karşılaştık.

Ne bir görüntü var ne de bir açıklama ! Çok kötü bir durum olsa gerek, biliyorum ki çoğu web kullanıcısı da bu problemin aynısını yaşamaktadır.

Bu problem karşında yapacağınız işlemlerden biri Facebook’un kendi hizmeti olan Facebook Sharing Debugger adlı yönlendirme linkine tıklamak olacaktır. Siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan Debug arama kutusuna problem yaşadığınız içeriğin linkini olduğu gibi yapıştırmak olacaktır. Daha sonra Debug butonuna tıklıyorsunuz.

Facebook Sharing Debugger uygulaması sitenizde yer alan içeriğinizin paylaşımı sırasında neden problem yaşadığınızı belirten bir açıklama yapacaktır. Bu açıklamayı baz alarak probleminizi giderebilirsiniz. Bunun yanında bu problem durumunu es geçerek aşağıdaki Scrape Again butonuna tıklayarak içeriğinizde yer alan açıklama ve görsel kısmını yakalayabilirsiniz. Scrape Again butonuna içerik başlığı , görseli ve açıklaması gelene kadar tıklayın.

Yukarıda anlattığımız işlemi yaparsanız ( Scrape Again butonuna görüntü ve içerik gelene kadar tıklama ) aşağıdaki görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Sonuç olarak az önce paylaşım yapmakta sıkıntı çektiğim içeriğimi şimdi gönül rahatlığıyla paylaşabiliyorum .

Umarım bu konuda sizlere gerektiği gibi yardımcı olmuşumdur. Yazımızı beğendiyseniz, yazımıza not verebilirsiniz. Ayrıca içerik takibi yapmak için sitemize abone olabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here