Domain (Alan Adı) Bulma Araçları

0
109
internet browser
internet browser

Aklınızdaki alan adını (domaini) bulmanıza yardımcı olacak veya sizlere fikir verecek olan araçları bu yazımızda sunmaya çalışacağız.

Bir web site, işletme veya sanal alemdeki ofisinizi kurmaya başlamadan evvel yapacağınız işlemlerden biri şüphesiz kendinize bir alan adı belirlemek olacaktır. Kimi zaman bir alan adı bulma fikri bir eziyete dönüşebilmektedir. Bunun yanında düşünmüş olduğumuz alan adı / adları bir başkası tarafından da satın alınmış olabilir.

Durum böyle olunca her dönemde alan adını belirlemek ve düşünülen o alan adını alma süreci sancılı geçebilmektedir. Bu sancılı ve kriz dolu zamanları geride bırakmak ve en azından hafifletmek adına , sizlere alan adı ( domain) bulmanızda yardımcı olacak bir takım araçlardan bahsetmek istiyorum.

Birazdan tek tek değineceğimiz araçlar sayesinde yükünüzü bir nebzede olsa azaltmış olacaksınız. Doğru zamanda doğru yapılacak işler sizlere zamandan tasarruf sağlar. Bu nedenle burada bulunan her bir aracı inceleyerek size en doğru sonuçları veren ve size fikir verme aşamasında yardımcı olacak araçları incelemenizi tavsiye ederim.

Ücretsiz Yararlanabileceğiniz Domain Bulma Araçları

Lean Domain Search

İnternette domain ( alan adı) bulma araçlarımızdan ilki Lean Domain Search’tır. Kendinize bir fikir üretmek ve muhteşem alan adını üretmek için yararlanabileceğiniz araçlardan biridir. Yapmanız gereken tek şey Lean Domain Search sayfasına giderek, ana sayfada bulunan arama kutucuğuna aramış olduğunuz alan adının anahtar sözcüklerini yazmak olacaktır. Örnek olarak abc yazdığınızda sizlere onlarca alternatif kelimeler üretecektir. Gerek takılı olan kelimeleri gerekse takısız olanları karşınıza çıkaracaktır.

Domain Typer

Domain Typer hosting firmalarının sunmuş olduğu ve domaini satın almamızı sağlayan bir mantıktan hareket ederek kullanıcıya aramış olduğu anahtar sözcüklerden hareketle o alan adının ve uzantısının alınmış mı boşta mı olduğunu ayrıntılı gösteriyor. Ayrıca boş olan alan adının hangi firmada ne kadar olduğunu dahi göstermektedir.

Domainr

Aklındaki alan adını bulman için yararlanacağın bir diğer site ise Domainr sitesidir. Sayfaya girişte karşına çıkan arama kutucuğuna ( search all domains) aklındaki anahtar kelimeyi yazdığında sana alternatif alan adlarını sıralayacaktır. Bu arama sonucunda daha önce alınmış domainler ve uzantılar belirtilecek, diğer alınmayan uzantılar ise yeşil ile gösterilecektir.

123 Finder

123 Finder Domain bulma aracının sunmuş olduğu arama çubuğuna aklınızdaki alan adının anahtar sözcüğünü girdiğinizde karşınıza birtakım yararlanabileceğiniz ipuçları sunacaktır.

Name Station

Name Station alan adı bulma aracı , aklınızdaki kavramı, kelimeyi arama çubuğuna yazdığınızda sizlere, o alan adının alınıp alınmadığı bilgisini vermektedir.

Dot o Motor

Dot o Motor ayrıntılı arama yapacağınız alan adı bulma araçlarından biridir. Birçok açıdan sizlere rehberlik edecek bir yönlendirme servisi bulunmaktadır.

Domains Bot

Domains Bot alan adı bulma aracı tıpkı diğer araçlar gibi aklınızdaki anahtar sözcüklerden hareket ederek , boşta olan alan adı uzantılarını karşınıza çıkarmaktadır.

Bust A Name

Bust A Name domain bulma aracı tıpkı Dot o Motor gibi aklınızdaki anahtar sözcüklerden hareket ederek karşınıza ayrıntılı seçenekler sunmaktadır.

Name BoyName Boy domain bulma aracı biraz farklı bir sistemde çalışır. Aradığınız kriterdeki anahtar sözcüklere takılar getirerek biraz ilham almanızı sağlar. Bu nedenle bu domain bulma aracını da kullanmanızı tavsiye ederiz.

Domain Scope

Domain bulma araçlarından birisi de Domain Scope sitesidir. Aklınızdaki domaini bulmak için yapmanız gereken tek şey arama çubuğuna kelime veya kelimeleri yazmak olacaktır. Sistem otomatik olarak daha önce alınan domain isimlerinin üstünü çizecek, alternatif alan adlarını sizlere sıralayacaktır.

Türk Ticaret Domain Avcısı

İnternet ortamında alan adı bulmanıza yardımcı araçlardan biri de Türk Ticaret tarafından sunulan Domain Avcısı alan adı servisidir. Domain Avcısı tarafından verilen hizmetlerden biri anahtar bazlı çalışarak sizlere tavsiye edilen alan adlarını ve düşen alan adlarını sıralamasıdır.

Düşen veya Düşecek Olan Alan Adlarını Bulma

Aradığımız kavram, sözcük veya kelimedeki alan adları başkaları tarafından satın alınmış olabilir. Bunun yanında aradığınız anahtar sözcüklerle kafanızda bir alan adı oluşturmadıysanız eğer sizlere yardımcı olacak bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Bu yöntemi seçmeniz halinde çok daha başarılı sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Anlatacağım bu yöntem düşen veya düşecek olan alan adları olacaktır.

Öyle ya ilkin bu domain bulma yöntemi aklımıza gelmez, hemen domain bulma araçlarına sarılırız. Oysa bu yöntemi sağlıklı bir şekilde yürütmemiz çok kısa sürede bizlere doğru sonuçlar yakalamamızı sağlayacaktır. Şimdi sizlere yararlanabileceğiniz ve sıkça başvuracağınız yöntem olan düşen veya düşecek olan alan adlarını nerede ve nasıl bulacağınızı anlatacağım.

Yöncü Bilişim Düşen Alan Adları Servisi

İnternette en sağlıklı listeyi bizlere servis eden kurum Yöncü Bilişim’dir. Yöncü Bilişim tarafından sunulan listede gün gün düşen alan adları listelenir, böylelikle kişi o gün düşen alan adlarına veya daha önce düşmüş alan adlarını inceleyerek aramış olduğu anahtar sözcüğe / sözcüklere yakın olan domainin boşta olup olmadığını öğrenmiş olur. Bunun yanında satış için düşünmüş olduğu ve hoşuna giden alan adlarını da burada görerek satın alma yoluna gidebilir.

Search.com.tr

Düşen domainleri bildirme servislerinden biri de Search.com.tr tarafından verilmektedir. Aradığınız kelimeyi / kelimeleri Search.com.tr sitesinde yer alan arama çubuğuna yazdığınızda günlük olarak düşecek olan alan adlarını sizlere sergileyecektir.

Natro Domain Backorder Hizmeti

Natro tarafından verilen Domain Backorder Hizmeti sayesinde belirtilen tarihler içerisinde düşen veya düşecek olan alan adlarını sıralayabilirsiniz.

Bunun yanında yukarıda ismini andığımız Türk Ticaret sitesi de düşecek olan alan adları hakkında bizlere bir arama seçeneği sunmaktadır.

Sözün özü dilerim bu makalemiz sizlere yarar getirir. Hoşçakalın der, bir sonraki makalemizde buluşmak dileğiyle…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here