Blogger’da Kategori Nasıl Oluşturulur ?

0
251

Blogspot uzantılı bir alan adına sahip olan kullanıcıların ilk merak ettikleri konular arasında yer alan kategori sisteminin blogger’da mevcut olup olmamasıdır. Diğer web sitelerinde gördüğümüz gibi standart bir kategori oluşturma sisteminin blogger’da halihazırda bir örneği yoktur.

Kategori yoksa ne var dediğinizi duyar gibiyim. Kategori sisteminin yerine etiketleme sistemi bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz etiketlerden kendinize, kategori görünümlü bir sistem oluşturmaktasınız.

Blogger’da Kategori Sistemi Neden Oluşturulur?

Ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin hangi platformda olursanız olun kategori oluşturmanın ana nedeni, düzeni yakalamaktır. Aradığınızda bulunmasını istediğiniz bilginin belirli bir düzen içerisinde yer almasını istediğiniz için kategori oluşturma yoluna gidersiniz. Bu nedenle Blogspot uzantılı sitenizde de belirli bir düzeni yakalamak adına kategori oluşturmak istersiniz.

Blogger’da Kategori Oluşturma Yöntemi

Yukarıda da belirtiğimiz üzere Blogger altyapısını kullanan ve Blogspot uzantılı bir siteye sahip olan kullanıcılar, kategori oluşumlu bir sistem oluşturmak için öncelikle içerik girişi sağlamaları gerekiyor. Bu içeriklerde alanlarına göre belirli etiketler kullanmaları gerekmektedir. Örneğin bir kişi seyahat ile ilgili bir içerik girişi sağlamışsa, bu içeriği içerisinde en azından bir seyahat etiketini kullanmalıdır. Çünkü oluşturmuş olduğu bu seyahat etiketinden daha sonra kategori oluşturmak için yararlanacaktır.

Sitenizde yeterli derecede içerik girişi sağladığınızı ve bu içeriklerle ilgili genel etiketleri de kullanarak bir kategori oluşturma aşamasına geldiğinizi varsayarak, etiketlerden kategori nasıl oluşturulur aşamasına geçmek istiyorum.

Öncelikle Blogger hesabınızda panele giriş yapmak için oturum açmalısınız. Bunu sağladıktan sonra panelinizin sol kısmında yer alan Yerleşim menüsüne tıklayın. Açılan sayfada sağ kısımda Gadget Ekle diye bir alan görürsünüz. Gadget Ekle sekmesine tıklayın ve açılan araçlar penceresinden Etiketler bölümüne tıklayın. Yani izleyeceğiniz yol Yerleşim > Gadget Ekle> Etiketler şeklinde olacak.

Aşağıda yer alan görseldeki gibi bir alan karşınıza çıkacaktır. Burada etiketlerinizi görmek adına Seçilen Etiketler sekmesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz alan hangisi ise etiketler arasından onları işaretleyin. Etiketleri yani oluşturmak istediğiniz kategorileri alfabetik, sıklığa göre, liste şeklinde veya bulut şeklinde gösterebilir, hatta etiketlerde yer alan kayıt sayılarını bile gösterebilirsiniz.

Belirli alanlardaki etiketleri seçtikten sonra tamamlandı diyerek kaydet butonuna basın.

Bu haliyle sayfadan çıkmış olacaksınız. Not : Etiketler yazan bölümü Kategoriler olarak değiştirebilirsiniz.

Bu haliyle kaydettiğinizde etiketler kategori şeklinde sayfanızın sağ kısmında gözükecektir. Blogger’ın hazır temalarında Yerleşim kısmında çok fazla özellik sunulmadığından menü olarak adlandırdığımız özel bir alan yer almamaktadır. Eğer Blogger’ın hazır temalarını kullanıyorsanız, kategorileri üst kısma almak için sürükle- bırak yöntemini kullanacaksınız.

Kategorilerin Sağ veya Sol Kolonlarda Gösterimi

Kategorilerin Üst Menüde Gösterimi

Blogger’da gelişmiş bir tema kullanıyorsanız Yerleşim kısmına giriş yaptığınızda sizi daha düzenli bir yerleşim alanı karşılayacaktır. Bu gibi temalarda üst menü kategori oluşturma yöntemi daha basittir. Tema hazır bir menü sekmesiyle birlikte gelecektir. Sizler burada birtakım değişikliklerde bulunacaksınız.

Gelişmiş bir Blogger teması kullanıyorsanız yine aynı yöntemi kullanarak kategori oluşturmak için örnek etiketleri belirlemelisiniz. Yerleşim > Gadget Ekle > Etiketler yolunu takip edip örnek etiketleri belirledikten sonra sıra geldi gelişmiş Blogger temasında üst kategori menüsü oluşturmaya…

Bunun için daha önce oluşturmuş olduğunuz etiketlerden birine tıklayın ve açılan sayfanın linkini kopyalayın.

Şimdi de gelişmiş Blogger temasında yer alan Menü aracını düzenle diyerek, açılan sayfaya gidiniz. Aşağıda yer alan görseldeki gibi bir düzenle karşılacaksınız. Burada başlık kısmına bir isim verebilir veya boş bırakabilirsiniz. Bunun yanında Yeni Site Adı kısmına hangi etiketleri belirlemişseniz o etiketlerden birinin adını yazın. Bizler örnek olması adına daha önce belirlemiş olduğumuz Blog etiketini kategori olarak kullanmak için seçtik. Yeni Site Adı kısmına Blog yazdık. Site URL’si kısmına ise yukarıda da belirtiğimiz üzere Blog etiketine tıkladık ve açılan sayfada yer alan linkin tamamını kopyalayarak bu alana yapıştırdık.

Diğer tüm etiketleri de bu yolla ekleyerek, kaydedebilirsiniz. Bu yöntemle kullanmış olduğunuz Blogger temasında daha düzenli ve profesyonel bir kategori görünümüne kavuşmuş olacaksınız.

Bu makalemizde klasik Blogger şablonları (tema) ile gelişmiş modern Blogger temalarında etiketlerden yararlanarak kategori oluşturma yöntemini anlatmaya çalıştık. Umarım sizlere bir nebzede olsa katkı sağlamışızdır. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here