Blogger ile Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

0
88

Vaktinin çoğunu internet ortamında geçiren ve bir blog sahibi olmak isteyen kişilerin ilk yararlanmaya çalıştıkları alanlar genelde ücretsiz blog açma servisleri olmaktadır. Bunun en bariz cevabı bildiğiniz gibi kişilerin blog alemine ilk adım atışları ve ilk deneme safhasını yaşadıkları için para kaybı yaşamadan bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak istemeleridir.

Blogger’ın Tercih Edilme Nedenleri

Daha önceki yazımızda ücretsiz blog açma servisleriyle ilgili bir makalemiz olmuştu.( Ücretsiz Blog Açma Siteleri) Bu yazımızda geçmişten bugüne doğru ücretsiz blog açma servislerinden az-çok bahsetmiştik. İnsanların geçmişten bugüne blog açma konusunda birçok denemesi oldu . Bu denemeler arasında en başarılı olan servislerden biri şüphesiz Blogger oldu. Blogger’ın daha çok tercih edilme nedeni Google ile ortak bir çatı altında olması, insanlara kolay kullanım sağlaması, tema desteğinin sağlanması ve ücretsiz blogdan reklamlar aracılığıyla paralar kazanmaya izin verilmesi en büyük etkenler arasında sayılabilir.

Hal böyle olunca insanların blog alemine girişte denemeye çalıştıkları ilk platformlardan biri Blogger oluyor. Bizlerde bu yazımızda blog alemine yeni giren arkadaşlar için, ücretsiz blog açma servisi olan Blogger‘da hesap nasıl açılır, alan adı kaydı nasıl yapılır ? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ücretsiz Blogger Sitesi Nasıl Açılır?

1-Gmail Hesabı Almak

Ücretsiz blog açma servisi Blogger‘dan yararlanmak isteyen kullanıcıların öncelikle yapmaları gereken ilk işlemlerden biri, bir gmail hesabına sahip olmaları gerekmektedir. Gmail hesabınızı kullanmanızın en büyük nedeni Blogger‘in Google çatısı altında yer alması ve Blogger‘a her girişinizde gmail hesap bilgilerinizin sizden tekrar tekrar istenmesinden kaynaklanmaktadır.

2-Blogspot Uzantılı Blogger Sitesine Sahip Olmak

Gmail hesabınızı aktif ettikten sonra, Blogger.com sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu siteye giriş yaptıktan sonra Blogunuzu Oluşturun adında bir yönlendirme adresi ile karşılaşacaksınız. Bu yönlendirme butonuna tıkladıktan sonra Gmail hesabınızla giriş yapmanız istenecek, gmail giriş bilgilerinizi bu aşamada kullanabilirsiniz.

Gmail hesap bilgilerinizi girdikten sonra görselde belirtildiği gibi bir alan karşınıza çıkacaktır. Burada hangi site ismini (alan adı) kullanmak isterseniz adres alanına o ismi yazabilirsiniz. Başlangıç için farklı denemeler yapabilirsiniz, Blogger‘da sınırsız bir şekilde ücretsiz blog açabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz daha önce belirlediğiniz ve ilgilenmek istediğiniz alanın ruhuna uygun benzersiz isimler belirleyin ve adres alanına o ismi yazın. Çünkü ilerde belki o ismi ücretli bir platforma taşıma gibi bir imkanınız da olabilir. Alan adından başka, blogunuzu tanıtan bir Başlık alanı da bulunmaktadır. Bu alana sloganınızı yazabilirsiniz.

Blog adını ve başlığınızı oluşturduktan sonra sitenize bir tema seçimi yapmak zorundasınız. Dilerseniz Blogger tarafından seçilen temayı da kullanabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık ücretsiz bir blog adına sahipsiniz diyebiliriz.

3-Blogger’da Site Düzenlemesi Yapmak

Blogger‘da blogspot.com uzantılı ücretsiz bir blog adına sahip olduktan sonra artık admin panelinize giriş yapabilir, ilk yazınızı paylaşabilirsiniz. Blogger admin panelinde bunlardan başka temanızı düzenleyebilir, temalar yükleyebilir, yerleşim düzeninizde birtakım değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir dönem ve paylaşım sayısını yakaladıktan sonra kazançlar bölümünden yararlanarak sitenize reklam alma başvurusu yapabilirsiniz.

Ücretsiz blog açma servisi Blogger adına anlatacaklarımız bunlardan ibaretti, umarım sizler adına yararlı bir içerik olmuştur. Başka bir makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here