Bir Yazının Hikayesi : İçerik Yazarlığı

0
139

Bugüne kadar onlarca farklı kategoride, onlarca kez makaleler yazdık. Yazdık ama, yazdığımız bu makaleleri veya içerikleri nasıl yazdığımızı, neler yaşadığımızı , kısacası bir hikayesini hiç anlatmadık. Bir kıyafetin hikayesi anlatılır, şöyle iken böyle oldu. Bir yazının veya bunu yazan yazarın yazarken neler yaşadığını, düşündüğünü , hangi ortamlarda bulunduğunu anlatan daha çıkmadı. Belki de çıktı biz görmedik.

Bu makalemizde, geniş bir açıdan blog yazarlarının gözünden içerik yazarlığını anlatmaya çalışacağız. Onları konuşturur gibi , biraz da mizahi bir bakış açısıyla içerik yazmanın kolay bir iş olmadığını anlatmaya çalışacağız. Aslında bu içeriği hazırlarken bile, ne kadar araştırma yaptığımızı , bir emek sonucu bu içeriğimizi size sunduğumuzu görmüş olacaksınız. Şimdi koltuğunuza iyice yaslanın ve burada anlatılanları pür dikkat okuyun.

Bir Gezgin Sezer var tanır mısınız? Nam-ı Diğer Sezer Taş . Bu arkadaşımız diyar diyar hangi ülkenin neyi var, neyi yok, gezilecek alanlarını iyice bir araştırır ve ürün olarak bize gezilecek ortamlarını çıkarır. Bir gezi planın çıkartılmasını kolay mı sanırsınız ? Kolay bir iş olduğunu sanmıyorum. İnsanlara nasıl faydalı olurum diye önce bir düşünür. Tabi bunun bir düşünce safhası olmalı. Bir iki gün düşündükten sonra oturur bilgisayarın başına gözüne de 3D gözlüklerini takar 

Önce kendisi o alanları geziyormuş gibi bir yolculuğa çıkar. Daha sonra o ülkeyle ilgili bütün bilgileri kalem kalem ortaya çıkartır. Son aşamada ise bizlere, seyirlik bir gezi rehberliği yapacak ürününü sunar. Burada anlattığımız bir gezi yazısının bir aşamasıydı, o içeriğin oluşturulma safhası ve ürün olarak okuyucuya sunulması bir aşamayı bizlere anlatır. Kolay bir iş mi içerik yazarlığı ? Sanmam.

Siz hala Gezgin Sezer’in son yazısını okumadınız mı ? Öyleyse buyurun okumaya…

Londra Gezilecek Yerler

İzmir’in delikanlılarından Tahsin abimizi tanır mısınız? Tanırsınız tanırsınız. Kendisi kişisel seyahat blogunda bizzati yaşadıklarını anlatır veya gezip dolaştığı kültürel-sanatsal etkinlikleri güçlü kalemiyle okurlarına aktarır. Pazarlama sektörünün Jet Tahsin’i derler, bugün İzmir’de yarın başka bir köşede. Bu arada işini de aksatmadan iş icabıyla gittiği yerlerde, geleneksel tarzda insanlara sunum yapan veya ilgi çeken mekanların tanıtımını yapar. Önce kendisi gurmelik yapar daha sonra ise insanların da bu mekanlardan haberdar olması için tanıtımını yapar.

Bazen bir mekan veya eğlence ortamının tanıtımını yaparken, çok zorlanır. Bunun nedenini de yeterli bilginin olmayışına bağlar. Öyle ya bilgi yoksa o bilgiyi kendisi oluşturacak , insanlara faydalı olacak bir şekilde o mekanı veya kültürel etkinliği doğru bilgilerle aktarması gerekecek.
Görüyorsunuz bir içeriğin oluşturulması esnasında ne zorluklar yaşandığını bu yazımızda teyit eder gibiyiz .

Bir takım sıkıntılar çekse de, azimli bir duruşu ile okurlarına gün sonunda bir makalesini sunduğunda yüzünün tebessüm ettiğine şahit oluruz. Siz hala Tahsin abimizin son yazısını okumadınız mı? Okumadıysanız eğer buyurun okumaya canlar…

Piyazcı Sami & Taratorlu Piyazın 86 Yıllık Hikâyesi

KENDİMCE : O kendisini bir anne, bir eş, bir mühendis, bir evlat, bir abla, bir küçük kardeş, birilerinin dostu, birilerinin arkadaşı olarak tanıtır ama tüm bunlara bir de içerik yazarlığını eklesek kim ne diyecek ?

Çoçuğuna bakarken, kalemi kırılan yazarlardan değil, aksine kaliteli içerikler sunmaya çalışan bir ablamız kendisi. Kendisi yüksekçe bir plazanın temizlenmiş bir cam manzarasında tepeden bakan bir edayla değil, buğulu penceresinde dünyaya pozitif bakmaya çalışan güçlü bir kalemin sözcüsü. O kendimce diyerekten yola çıktığı bu pürüzlü yolda adeta hayata kafa tutar gibi yazmaya devam ediyor. İçeriğini hazırlarken bir takım sıkıntılar elbette yaşıyor, ama buna rağmen yine de yazma aşkından vazgeçmiyor. O da diğer blog yazarları gibi içeriğin başından sonuna kadar geçen sürede içerik oluşturulma aşamasında neler yaşanıldığını bilen yazarlardan.

Siz hala KENDİMCE’nin son yazısını okumadınız mı ? Buyrun okumaya o vakit.

BAŞLAMAK BİTİRMENİN YARISIDIR.. YALAN ?!

İş Bu Fikir Bu bizde böyle işine gelirse diyen bir adam var. blogun adını anar anmaz hemen tanıdınız demi. Kim tanımaz ki… Sağolsun Erhan Bey’de nerede blog yazarları için faydalı olacak bir etkinlik veya fikir var hemen tereddüt etmeden oraya koşar. Bunun yanında kendisi bir blog yazarı, onca işinin içerisinde bir de insanlar için faydalı olacak içerikler yazmaya çalışıyor. Blogunda daha çok insanlara iş imkanı sağlayacak fikirleri anlatıyor.

Bunun yanında ilgilendiği veya sevdiği alanlarla ilgili bilgileri okuyucularıyla paylaşmaktan geri durmuyor. Tabi yazarlığının bir mutfağı var . Bir içeriği hazırlarken neler yaşıyor, nelerle karşılaşıyor kendisi daha iyi bilir. İnanın bir mikrofon olsa ve söz versek bir konuşur pir konuşur. İçerik kurgusunu ve planını hazırladıktan sonra onu siteye yüklemesi, düzenlemesi 1 – 2 gününü alabiliyor. Pirim bu yazarların işi zor, zorda anlayana… Şimdi sizleri Erhan Bey’in son yazısıyla baş başa bırakıyoruz.

Bizim İçin Şampiyon Filmini Buradan İzleyebilirsiniz

Kadına ve Hayata Dair Her şey desem bu isim size bir şeyler çağrıştırır mı ? Yok anımsayamadım diyorsan Zamanın içerisinde yaşa yani liveintime desem ? evet evet şimdi tanıdın. Okurlarına Ege’nin İncisi İzmir’den seslenir. Seslenir de duyan olur mu dersiniz ? Olmaz mı pirim derim. Seda Hanım çok sosyal biridir. Gezer, gezdiklerini kaleme alır. Ha birde bilgisi dahilinde diğer konuları da kaleminin çemberine alır ve onları da not defteri gibi kullandığı blogunun radarına alır ve yazar.

Sorsanız kolay bir iş mi yazarlık? Dalga mı geçiyorsun der . Çünkü içerik yazarlığının kolay bir iş olmadığını o da çok iyi bilir. İçeriğe başlamak ile bitirmenin belirli bir emek ürünü olduğunu bizzati yaşayarak görür.

Seda Hanımın Zamanın Ötesinde adlı yazısını okudunuz mu Okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim.

Şiirler ve Güzel Sözler denilince aklınıza kim gelir desem ? Çok geçmeden hemen cevap verirsiniz. Ersin Bey sitesinde paylaşmış olduğu şiirleri veya ince dokunuşlu sözleri haybeden bulup paylaşmaz. Her sözün veya kelamın sitesine yakışmadığını düşünerek ayrıntılı bir araştırma dönemine girer. Yoğun geçen iş temposunun içerisinde, site içerisinde paylaşılacak olan şiir veya sözleri uygun vakitlerde paylaşmaya özen gösterir.

Bir sözün paylaşımı için gerekirse dizi veya film takip edilecek oradan paraflar alınarak siteye yüklenecek. Bu iş bile içeriğini hazırlarken ne kadar emek verdiğini gösterir. Sahi siz Ersin Bey’in son yazısını okudunuz mu? Okumadıysanız eğer okumaya davet ediyoruz sevgili dostlar.

Yeni Yayınlanan 6 Güzel Söz

Yeşim Hanımı kim tanımaz ki hani şu her telden yazan  Bir davet mi var o davete gidilecek ve ertesi gün gerekirse kaleme alınacak . Yeşim Hanım sadece bir alanda değil birçok alanda yaşadıklarını anlatan, bunu insanlarla paylaşan bir blog yazarıdır.

Yazıyı derleyip toparlayana kadar yaşadıklarını bir bir anlatsa… Bu anlatışı bile başlı başına bir makale konusu olacaktır . Sahi siz Yeşim Hanımın son makalesini okudunuz mı ? Cevabınız hayır ise buyurun okumaya o vakit canlar 

Radisson Blu Hotel Vadiistanbul Tanıtım Daveti

Orhan Veli’nin şu sözlerini zamanın ruhuna göre yeniden yorumlayan Taner Abimiz , İstanbul’u izliyorum gözlerim kadrajda der. O fotoğraf sanatına olan tutkusunu güçlü kalemiyle birleştirmiştir.


Görsel açıdan iyi fotoğraflar çektiği gibi , yazmış olduğu öyküler de bir o kadar güçlüdür. Bir öyküyü oluştururken sağlam bir düşünme aşaması geçirir. Daha sonra kurgulama ve yazma aşamalarına geçer. Bir öyküyü tamamlama insanlara sunma süreci sancılıdır. Biraz zaman gerektirir. Dedik ya blog yazarlığı sabır gerektirir. Sabrın en güzel halini Taner Abimiz kalemiyle şekillendirir.

İstanbul’un unutulmuş bir sokağında unutulmuş dostlukları, samimi insan manzaralarını bir nakış işi gibi ilmik ilmik hikayelerinde işler . Daha sonra bizlere bunu sunar. Okuduğunuzda önce hüzünlenir, sonrasında ise umutlanırsınız. O aslında sizi anlatır, insanı…

Taner Abimiz son yazısında bir Soygunun Anatomisini anlatmıştır. Buyurun okumaya o vakit.

BİR SOYGUNUN ANATOMİSİ

Şimdi size Yüksek Ökçeler Kulübü desem ? Evet evet tanıdınız. Hatta teklemeden Shoepera bile dediğinizi duyar gibiyim. Bir bayan ayakkabısının ne tür bir özelliği olur demeyin. Bunu söylerken bile iki defa düşünün, zira Shoepera’ya girdiğiniz de elinizde bir iki çift ayakkabı varsa, bunların sayısının arttığına şahit olursunuz 

Bir ayakkabı tutkunundan, bayanlara faydalı olacak içeriklerin yer aldığı SHOEPERA , bayanların giymiş olduğu ayakkabıların en ince ayrıntısına kadar analiz edildiği bir laboratuvar merkezi işlevi görmektedir. Aslı Hanım, bir ayakkabıyı analiz ederken;

1- Sağlık

2- Moda

3- Tarihi Açıdan Taşıdığı Anlam

4- Kişiler Arası Uyumu

Gördüğünüz gibi bir ayakkabıyı birden çok kriteri baz alarak derinlemesine inceleyen Aslı Hanım’ın bu süreçleri dahi kolay olmuyor. Makalelerini hazırlarken titizlikle çalışan Aslı Hanım, içeriğinin sunulmasına kadar binbir emek harcıyor. Şimdi siz söyleyin içerik yazarlığı kolay bir iş mi? Aslı Hanım son yazısında farklı bir konuya değinmiş, okumanızı tavsiye ederiz.

Meliha Varesanoviç ve Bir Direniş Sembolü Olarak Topuklu Ayakkabı

Biriktirdiklerim 

desem ? Aaa evet iyi biliriz diyenler çıkmıştır . Bir öğretmenin ince dokunuşları arasında , insana dokunur bir şekilde aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı bir portal düşüncesinden hareketle tamamen işbirliğine dayalı bir oluşumun sağlayıcısı olan Ahu Hanımın , bir makalesini hazırlarken neler yaşadıklarını , neler düşündüklerini bilebilir misiniz?

Ahu Hanım yoğun geçen iş hayatı içerisinde, insanlara faydalı olabilecek bilgi, doküman, kitap ve benzeri materyalleri derleyip toparladıktan sonra sunması taktir edilecek bir davranıştır. O kutsal görevini tahtanın karşısında sergilerken, uygun vakitlerinde de bunu sitesi aracılığıyla yapmaktadır. Gerçekten de yoğun geçen iş hayatının yanında bir de içerik yazarlığını sürdürmesi , onu güçlü kalemlerden biri kılıyor.

Biriktirdiklerim.com sitesinde yayınlanan son yazıyı okudunuz mu? Cevabınız hayır ise buyurun okumaya o vakit.

Londra Gezi Rehberi

Beden ve Ruhun Armonisi desem ? Yok biz tanımadık başka bir ipucu verir misiniz ? Dediğinizi duyar gibiyim. O zaman size bir hak daha tanıyorum . Duo Diyet diyorum başkada bir şey demiyorum . Pazarlık hakkınız bitti  Duo Diyet kendisini şu satırlarla tanımlıyor.

Özel sektörde eğitimci…
Anadolu’nun her yerinin kokusuna aşina…
Amatör sporcu…
Doğal ürünlerin aşığı…
Sağlıklı yaşamı seven…
Diyet konusunda tecrübeli…
Doğa sevdalısı…
Değişik ülke kültürlerini araştıran…
Tasavvufi konulara meraklı…
Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme…
Sinema tutkunu…
Dahası mı? Onu da takip ettikçe keşfedeceksiniz.

Geçekten de aranılan tüm özellikler mevcut, eksiği var fazlası yok. Ha birde en sona Süperman mahlasını ekleyeydi iyiydi:) Duo Diyet çok geniş bir alanda araştırma yapan, insanlara katkı sunacak bilgileri derleyip, toparladıktan sonra sunan bir blog yazarıdır. Çalışmalarını incelediğiniz de gerçekten de gayretli bir çalışmanın sonucunda ürün olarak içeriklerini insanlara sunduğunu görebilirsiniz.

Bu titiz çalışmaları içerik yazarlığının sanılanın aksine kolay bir iş olmadığının ispatıdır. Peki Duo Diyet son yazısında hangi konuya değindi? Merak ediyorsanız buyurun okuyalım.

Kitap Okumak Sınavlarda Ne Kadar Etkili?

Bipudra ve Renkli Blog Sayfam blogları desem ? Evet evet hatırladınız. İşte ta kendisi Nam-ı diğer Seyhan Hanım. Çalışkan, özverili ve üretken kişiliği , Seyhan Hanımın bilinen özellikleri arasında yer almaktadır.

Seyhan Hanıma sorun bi, bir içeriğin oluşturulma sürecinde neler yaşadığını , neler düşündüğünü, içeriğini kaç günde tamamladığını bir bir anlatsın size. Şunu açıkça belirtmek isterim böyle bir soru sorduğunuza pişman olursunuz 

Seyhan Hanım’ın son yazısında neler paylaştığını merak edenler olursa , okumaya davet ediyorum.

Kahve Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Kahve Yağı Nasıl Yapılır?

Çay Ağacı Yağı Nedir?Nerelerde,Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Bilgi Kırıntıları desem? Hatırlıcam ama tam emin olamadım diyorsan ? Sana bir joker hakkı daha. Sessiz bir Haykırışı var desem ? Evet Evet şimdi hatırladım. Engin Beyi diyorsunuz. Aynen öyle diyorum. Engin Bey fırsat buldukça blogunda içerikler paylaşan , birlikte hareket edilecekse gruba uyan sakin bir kişiliğe sahip blog yazarlarındandır.

Yoğun geçen iş hayatının, arta kalan zamanlarında içerik yazısı yazan Engin Bey; içerik oluşturmanın, yazmanın, onu ürüne dönüştürmenin hiçte kolay bir olmadığını bilir. Bu nedenle insanlara faydalı olabilecek içerikleri, bilgileri özenle ilmik ilmik ve sabırla blogunda işler. Sonuç olarak içeriğini insanlara sunar . Bu aşamalar bile başlı başına içerik yazmanın kolay olmadığını anlatır.

Engin Bey son yazısında bizlere neler anlatmış ? Merak edenler için paylaşıyoruz.

UMUTLARIMDA TÜRKİYE

İbrahim Bey desem ? Hangi İbrahim diyenleriniz elbette olacaktır. O vakit size bir ipucu hakkı daha tanıyorum. Bilinen mahlasıyla Aylak Editör derler. Spordan eğitime, kültür – sanattan, edebiyata, mizah ve yaşama dair birçok alanda içerikler hazırlayan İbrahim Bey, insanlara faydalı olabilecek bilgileri elinden geldiğince özenli bir şekilde sunmaya çalışan bir blog yazarıdır.

İçeriğin hazırlık safhasında hangi aşamalardan geçtiğini anlatsa, bir içerik konusu daha açılmış olur. Özellikle Bloglarda Ne Var Ne Yok ? adlı çalışmaları ile Türkiye ve Dünya üzerinde oynanan lig maçları üzerine haftalık değerlendirmeleri özel bir çalışmanın ve gayretin ürünü olduklarını gösterir.

Sahi Siz Aylak Editör’ün son yazısını okudunuz mu ? Okumadıysanız eğer buyurun okumaya o vakit.

Euroleague’de Play-Off Eşleşmeleri Belli Oldu

Yazımızın sonuna geldik. Biraz sizi yorduk farkındayız. Ama buraya gelene kadar kaç tane blog sayfasından, blog içeriğinden bahsettiğimizi gördünüz. Bu içeriğin bile hazırlanması kolay olmadı.

Uzun ve yorucu bir yazı oldu fakat klavyesini eline alıp insanların emeklerini hiçe sayan veya saymaya yeltenen kimseler olursa diye, onlara bir ders vermek adına bu makalemizi oluşturma kararı aldık. Sağlıcakla kalın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here