Bing Webmaster Tools’a Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

0
96

Bu yazımızda Microsoft tarafından kullanıma sunulan ve bir arama motoru özelliği gösteren Bing arama motoruna bir site nasıl kaydedilir ? ve link gönderme işlemi nasıl yapılır ? Detayları üzerinde konuşacağız.

Bir web site sahibi olduktan sonra asıl yüklenici ve değerli görülen Google’a yönelmenin vermiş olduğu bu izlenim sonucunda bir diğer önemli arama motoru olan Bing’in es geçildiği görülmektedir. Piyasada birçok arama motoru olmasına rağmen Google’ın hala en çok biliniyor olması diğer arama motorlarının da es geçilmesine neden olmaktadır .

Site trafiğinizin canlı tutulması ve arama motorlarında hızlı index almanız için sitenizi arama motorlarına kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Dünyada kullanılan önemli arama motorları arasında Google, Bing, Yandex vb. araçlar gelmektedir. Asıl trafik sahibi tek başına Google gibi gözükse de, bir diğer önemli trafik sağlayıcıları arasında kuşkusuz Bing ve Yandex arama motorlarını da sayabiliriz. Bizler bu yazımızda Bing arama motorunda hızlı index almanızı sağlayacak ve linklerinizi rahat bir şekilde gönderebileceğiniz Bing Webmaster Tools’a sitenizi kaydetme işlemini nasıl yapacaksınız ? Detaylarıyla birlikte anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Google’da Bing Webmaster veya Bing Wemaster Tools olarak arama yapınız. Karşınıza görseldeki gibi bir sayfa çıkacaktır. O sayfaya giriş yapın.

Bing Wemaster Tools’a Site Ekleme

Sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza eğer daha önce Bing Webmaster Tools’a giriş yapmamış ve bir hesap aboneliği almamışsanız üye olmanızı (oturum açmanızı) isteyecektir.

Microsoft (hotmail, outlook), Google ve Facebook hesaplarınızla rahat bir şekilde üye olabilirsiniz. Herhangi bir hesabınızı kullanarak giriş yaptıktan sonra karşınıza Webmaster Tools penceresi çıkacak. Şimdi burada site ekleme işlemini anlatacağız.

Bing Webmaster Tools’a Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bing Webmaster Tools’a giriş yaptıktan sonra karşınıza görseldeki gibi bir alan çıkacak. Sol kısımda yer alan ve site eklemenizi sağlayacak Site Ekle kısmından yararlanarak web sitenizi Bing arama motoruna ekleyebilme şansına sahip olacaksınız.

Site Ekle sekmesini kullandığınızda başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan site ekleme penceresinde sizden web sitenizin tam URL’si, varsa site haritanız ve hangi saatlerde en çok trafik aldığınızı belirten bir açıklama istenecektir. Tüm bunların girişini sağladığınızda Ekle butonundan yararlanarak sitenizi kaydetme işleminizi gerçekleştiriniz.

İşleminiz burada bitmiyor. Bundan sonra hangi sitenizi eklediyseniz o siteniz için bir doğrulama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. 3 farklı yoldan sitenizin doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra Bing Webmaster Tools penceresine yönlendirileceksiniz.

Bing Webmaster Tools’a Link Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bing Webmaster Tools’a sağlıklı bir şekilde sitenizi ekledikten sonra şimdi de web sitenizde paylaşmış olduğunuz paylaşım linklerinin, Bing arama motorunda index alması için linklerin gönderilme işlemini gerçekleştireceğiz. Bunun içinde Bing Webmaster Penceresinin sol kısmında yer alan URL’leri Gönder sekmesinden yararlanacağız.

URL’leri Gönder sekmesine tıkladığımızda karşımıza görseldeki gibi bir pencere çıkacak . Burada yer alan boşluk alanına sitenizde paylaşmış olduğunuz makale / bilgi vb. paylaşımlarınızın linklerini (URL’nin tamamını) kopyalarak Gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri günlük olarak kaç adet link gönderebileceğinizi kırmızı ile yazan kısıma bakarak öğrenebilirsiniz.

Kimi siteler için 10,100,250,1000 adet olarak yazabilmektedir. Burada kırmızı ile belirtilen alanda ne yazıyorsa günlük link gönderme kotanız o sayıya işaret etmektedir. ( Örneğin 10 ise günlük olarak 10 tane yazınızın linkini gönderebilirsiniz anlamına gelmektedir. )

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise sitenizin linklerini günlük paylaşımlarınızdan sonra gerçekleştirmeniz , sizin faydanıza olacaktır. Paylaşılan içeriğin hızlı index alması için günlük olarak kaç adet paylaşım yapmışsanız aynı gün içerisinde bunların linklerini URL’leri Gönder kısmından yararlanarak Bing arama motoruna eklemeyi unutmayın.

Bing Webmaster Tools’a Site Haritası Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bing Webmaster Tools’a site ekleme işlemlerinde herhangi bir site haritası göndermemişseniz nitekim üzülmenizi gerektirecek bir durum yok. Çünkü daha sonra da bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine aynı yoldan yani Bing Webmaster Tools penceresinin sol kısmında yer alan gezinme araçlarında yer alan Site Haritaları sekmesinden bu işleminizi birkaç saniye içerisinde yapabilirsiniz.

Site Haritaları sekmesine tıkladığınızda karşınıza görseldeki gibi bir alan çıkacaktır. Bu alanda yer alan arama kutucuğuna site haritanızı ekleyin ve Gönder butonuna tıklayınız.

İşleminiz burada bitiyor. Daha detaylı bir inceleme için sol kısımda yer alan Bing Webmaster Tools gezinme araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu anlatımın sizler için yararlı olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki puanlama sekmesinden yazımızı puanlayabilir, bir yorum bırakabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here