Ağaç Diken Arama Motoru: Ecosia!

0
80

Web’de arama yapın, bir ağaç dikin ! olacak iş mi bu dediğinizi duyar gibiyim. Başlangıçta bizler de sizler gibi şaşırdık ama gerekli araştırmaları yapınca işin aslının tamamen çevreyi koruma ve sürdürülebilirliği artırmak adına yapılan bir proje olduğunu fark ettik. Ve bunu sizlerle paylaşma kararı aldık.

2009 yılında Berlin’de kurulmuş olan bir arama motorunun yıllık gelirinin % 80 ‘nin ağaç dikimine ayırdığını biliyor muydunuz ? Evet yanlış duymadınız yıllık kazancının % 80 ve üstünü ağaçlandırmaya gönül vermiş ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlayan Ecosia siz çevre dostu insanları da bu iyiliğe davet ediyor.

Ecosia Nedir? ve Nasıl Çalışır?

Ecosia 2009 yılında Berlin merkezli kurulan bir arama motoru ağıdır. Tamamen çevre dostu olarak kurulmuş olan arama motoru sayesinde her yıl binlerce ağaç dikilmektedir. Gelirinin % 80 ve üstünü ağaçlandırma çalışmaları yapan kurumlara bağışlamaktadır.

Şuana kadar yapılan aramalar sayesinde 74 milyon ağaç dikilmiş, 2019 yılı sonunda bu rakamın üstünde ağaç dikileceği ifade ediliyor. Ağaç dikimi dünyanın geneline yayılsa da genel olarak ormansız alanlar tercih ediliyor.

Ecosia kullanıcılardan hiçbir şekilde ücret talep etmiyor, yapılan tek şey arama yapmak. Burada belirli bir kavram, sözcük aranmasından bahsedilmiyor, sadece Google vb. arama motorlarını kullandığımız gibi Ecosia.org’a da giriş yaparak arama yapmamız isteniyor. Yani genel olarak Ecosia yapılan aramalardan ve gösterilen reklamlardan kar elde edebiliyor, bunu da yeşil bir dünyanın gelişmesi için doğaya harcıyor.

Ecosia.org Google Crome’a bağlı bir tarayıcı uzantısı şeklinde bizlere sunulmaktadır. Normal webde iken yapmış olduğumuz aramaları Ecosia.org uzantısında yaparak , ağaç dikimine ortak oluyoruz.

Ecosia’dan Nasıl Yararlanırız ?

Bu uygulamadan iki şekilde yararlanabiliriz. Birincisi ecosia.org bağlantısına giriş yaparak aramalar gerçekleştirebiliriz, ikincisi olarak ise, crome uzantısı olarak siteyi arama motorumuz olarak kullanabiliriz. Ecosia Crome Uzantısı için tıklayınız. Ecosia Arama Motoru Tıkla

Yukarıda anlattığımız şekliyle iki uygulamadan birini kullanabilirsiniz. Şimdi de burada yapmanız gereken yani ağaç dikimine ne şekilde katkı sağlayabileceğinizi anlatalım. Ecosia.org veya crome uzantısından birine giriş yaptıktan sonra tıpkı Google’da yaptığınız gibi arama yaparak ağaç dikimine katkı sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta ise 1 ağaç dikimi için en az 45 arama yapmanız gerekmektedir. Yani 45 arama sonucunda , arama motorunun sağ kısmında yer alan sayaç 45 sayısını işaret ederse sizler de 1 ağaç dikimine katkı sağlamış olacaksınız.

İnternette çok fazla gezinen kimseler olarak gün içerisinde bu arama sayısının yakalanabileceğini tahmin ediyoruz. Bu uygulamanın insanlık ve ekosistem adına çok yararlı olduğunu düşünüyor, bu hareketi destekliyoruz.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here