Sosyal Mühendislik Nasıl Yapılır? Sosyal Mühendislik Nedir?

0
431

Sosyal mühendislik dendiğinde akılda bir çok şey canlanıyor. Bazı kişiler de sosyal mühendislik nedir? araması ile bu sorularına cevabı arama motorlarından öğrenmeye çalışıyor.

Bizde Blog Savar olarak sizlere sosyal mühendislik hakkında bilgiler hazırlayarak sizlerle paylaşıyoruz. Bu sık sık duyulan ama ne olduğu bilinmeyen Sosyal Mühendislik ile ilgili detaylar paylaşarak sosyal mühendislik nasıl yapılır? sizinle paylaşıyoruz.

Sosyal Mühendislik Nedir?

Sosyal mühendislik, bilgisayar sistemlerine çeşitli yollar kullanarak gizli dosya ve bilgilere ulaşabilme sanatı olarak düşünülebilir. Yetkiniz olmayan bilgi veya belgelere erişim sağlayabilmek için çeşitli yolları kullanarak bu bilgi veya belgelere ulaşabilmenizi sağlayan bir yöntemdir. Sosyal mühendislik nasıl yapılır? bu konuda sizlere bilgiler verelim.

Hacker olarak adlandırılan kişilerin kullandığı yöntemler olarak düşünülecek sosyal mühendislikte önemli olan şey insanların düşünemediği şeyleri düşünebilmenizdir. Kodsal yapılar arasında kaybolan yazılımcıların düşünemediği bir açığı tespit ederek sosyal mühendislik yapabilir ve bir çok bilgi yada belgeye ulaşabilirsiniz. Bu konuda ünlü bir hacker olan Kevin D.Minick tarafından yazılan Aldatma sanatı kitabını satın alabilir ve okuyabilirsiniz. Bu kitap sosyal mühendislik konusunda bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Size farklı bakış açıları ve bir çok konuda düşünebilme yeteneği verecektir.

Sosyal Mühendislik Konusunda Püf Noktalar

1.         Sosyal mühendislik yaparken amacınız para kazanmak olursa zorlanabilirsiniz. Çünkü Sosyal Mühendislik yöntemleriyle kazanacağınız paralar farklı hackerların konumunuzu tespit edip hapise atılmanıza kadar gidebilecektir.

2.         Sosyal Mühendis olabilmeniz için çok bilgiye ihtiyaç olmadan, kendinizin hayal ettiğiniz bir çok sisteme erişebilirsiniz.

Sosyal Mühendislik İçin Gereken Bilgiler Nelerdir?

1.         Bilgi Toplama:Hacklemek istediğiniz kişinin detayları bir analizini çıkartmanız da fayda var.Bunlar kesin olarak kurbanın yakın arkadaşları, web siteleri, hangi alana odaklı, hobileri nelerdir vb bilgiler saldırı yapılmadan önce toplanmalıdır.

2.         Planlı Saldırı:Bir saldırı yapacaksanız o saldırı için önceden plan yapmanız da fayda var.

3.         Saldırı Araçları:Saldıracağınız kişiye odaklı programlar sizlere saldırı aşamasında oldukça kolaylık sağlayacaktır.Bir saldırıya başlamadan önce ihdiyaçlarınızı belirlemenizde fayda olacaktır.

4.         Bilgileri Yararlı Kullanma:Hedef kişiyi bilgi toplamada elde ettiğiniz verileri, nerede kullanacağınız çok önemli bir husustur.Bir çok sosyal mühendislik saldırılarının arasında topladığınız bilgiler ve şifre tahminleriniz oldukça yararlı olacaktır.

5.        

Sosyal Mühendiste Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

1.         Her zaman ikna gücü yeteneği geliştirilmiştir.

2.         Karşı tarafı nasıl etkileyeceğini geliştirmiştir.

3.         Ne kadar çok bilgili olur ise olsun karşı tarafa bu kadar çok bilgili olduğunu asla göstermezler

4.         Hedef kişiye nasıl saldıracaklarının senaryolarını hayal etme ve oluşturma yeteneği olduça yüksektir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here